Любо Георгиев от "Визия за София": По-доброто бъдеще е възможно!
Днес се срещаме с Любо Георгиев и останалите прекрасни млади хора от екипа на проекта "Визия за София". Всички те са умни, вярващи в бъдещето на нашата столица и борещи се за промяната.
Няма нужда да Ви ги представям. Ще ги оставя да говорят. Запознайте се с идеята и екипа на този забележителен проект.
Кои са хората зад проекта „Визия за София” и какво представлява той?
Екипът на Визия е мултидисциплинарна група, в която има експерти с опит в различни сфери: aрхитектура, урбанизъм, социология, технологии, право и нормативна база, околна среда, маркетинг и PR. Някои членовете на екипа са работили в неправителствени организации, други имат зад гърба си академичен, административен, а трети и бизнес и предприемачески опит.
Можете да се запознаете с нас. Основна ни задача е да включим в хода на създаването на Визия за София максимален брой заинтересовани страни и да осигурим прозрачност на процеса. Затова от екипа се изисква не само координационна роля, но и капацитет за критичен и информиран поглед. Всичко това e нужно, тъй като Визия за София има амбицията да опише града, в който искаме да живеем и да подобри начина на градско планиране, като включи още в началото на процесите на взимане на решения всички хора и организации, които участват в създаването на общото бъдеще на София.
Какво Ви накара да застанете зад тази идея?
Всички ние се амбицирахме от сложната задача да обединим цялото знание за града на едно място, така че да съществува информиран диалог. Както и от смелата идея, че можем да съберем всички страни, които участват в създаването на бъдещето на градa ни, да ги активизираме и да създадем механизми за постигане на консенсус по важните теми.
Каква е всъщност е Вашата визия за нашата столица?
Визията не трябва да е документ, който се подготвя от група експерти и тя не зависи от нас самосиндикално, а от всички страни, които имат отношение към бъдещето на града: общински власти, неправителствени организации, инвеститори, изследователи, експерти и граждани. Затова в процеса на създаване на споделена Визия за София, ще има все повече възможности да търсим и отчитаме тяхното мнение по различни въпроси и ще питаме вас – каква е вашата визия за София.
Трудно ли се работи за нейното постигане и вярвате ли в успеха на поставените цели?
Със сигурност не е лесно, защото подобен мултидисциплинарен проект не е реализиран досега у нас. Липсва добра координация в много звена от живота на града. Ние обаче се вдъхновяваме от подобни проекти, реализирани успешно в различни световни градове.
Те доказват, че подобен процес е възможен. София, освен това, има в себе си огромен потенциал от гражданска енергия и добри инициативи. Срещаме се с много хора, които са настроени позитивно да канализираме тази позитивна енергия в една посока на развитие, затова и вярваме, че тази цел е реална и постижима.
По какъв начин ще могат да се включат гражданите в процеса?
В момента започваме първата стъпка от създаване на Визията, в който работим със седем експертни организации по задачата да съберем и обработим цялата налична информация по седемте тематични направления до края на ноември. След това вече ще имаме базата, на която да можем да започнем широк информиран диалог, за да допълним събраната информация и да поставим началото на обсъждането за това какви да са приоритетите в дългосрочната визия за развитие.
От декември нататък предстоят много възможности за включване на всички заинтересовани страни, които могат да участват в конкретни представителни проучвания, анкети, дискусии, акции.
В резултат ще се създаде работния документ, който отново ще мине редица публични обсъждания, за да стигнем до готовата стратегия през септември 2018. След приемането ѝ, Визия за София ще стане върхов стратегически документ на Столична община, който трябва да послужи за отправна точка на всички бъдещи стратегии и нормативни документи занапред.
Към момента в проекта взимат участие 7 души. Кое ви прави добър екип?
Kaкто споменахме, екипът ни не е в центъра на проекта, тъй като нашата роля е по-скоро координационна. Затова и е важно ние да сме много добре координирани помежду си и да изградим възможно най-широка еко система около себе си – всеки в своята сфера на действие. Това, което ни прави добър екип, е доброто допълване на различния ни опит, както и увереността, че това, което правим е важно и необходимо на града ни. Ние вярваме, че по-доброто бъдеще е възможно, и че зависи в голяма степен от нас дали ще го постигнем.
А как успявате да се справите, ако възникнат разногласия относно работата?
Слушаме, мислим и обсъждаме. Всеки oт екипа ни има критичен поглед към различните казуси, с които се сблъскваме и често имаме разногласия, тъй като имаме съвсем различна експертиза, опит и поглед. Когато това се случи, полагаме усилия да се информираме и аргументираме допълнително, за да постигнем консенсус и да продължим напред.
Важно е да изгладим тези универсални подходи в ежедневната ни работа, защото това са процесите, които ще следваме и когато започнем много по-масова комуникация в следващите етапи на проекта. Както ние няма как, а и не е необходимо, да сме на едно мнение за всяко нещо, така и в по-широкия контекст не очакваме обществото да бъде на едно мнение за проблемите си. Това е невъзможно.
Визия за София няма да се стреми да доведе всички до единомислие, а да създаде система, през която да срещаме, съпоставяме и сравняваме мнения и знание и на тази база да достигаме до консенсус. А ако не можем, то поне до компромис.
По-важното е, че това трябва да се случва, включвайки всички заинтересовани страни, за да бъде този консенсус споделен, устойчив и разбран. А не да е решение, което всеки ще се опитва да заобиколи.
България е на всички ни. Често обаче се появява едно деление между столица и провинция. Защо се получава и как може да го избегнем?
Toва са глобални процеси, които се развиват с пълна сила у нас, както и в други държави по света. На макро ниво има различни икономически и политически механизми, които могат да влияят на тези процеси ефективно и да поощряват създаването на равно добри условия за живот в повече български градове.
В България вече има градове, които се позиционират все по-добре като качество на живот. Има и друг аспект на това разделение, свързан със самосъзнанието. Ако например по-голяма част от населението на града осъзнае, че неговата идентичност е именно в многообразието, тогава и толерантността ще бъде на ново и по-добро ниво. От друга страна няма смисъл да се пренебрегва фактът, че София е поне 3 пъти по-голям град от следващите в статистиката - Пловдив и Варна.
За щастие възможностите за работа вече не са концентрирани почти само в София или в чужбина и затова разликата в мащаба между София и другите големи градове е по-скоро богатство. Човек може да избере да живее в огромния и забързан град, но може да избере да живее и в град, който не е толкова голям и има други предимства.
Какви са хората на столицата през вашите очи?
Шарени и разнообразни. Това е част от характера на града ни, който е както преизвикателство, така и потенциала му.
Кое Ви мотивира да не се отказвате преди да изпълните мечтата си?
Вярата, че мечтата е възможна и увереността, че сме на прав път.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.bg. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.