Успелите

Любомила Йорданова: Искам хората да ценят природата и да живеят в хармония с нея

Любомила Йорданова завършва магистратурата си в London School of Economics преди 3 години и макар и да е заобиколена най-вече от бъдещи инвестиционни банкери и консултанти, тя избира да отиде в Банкок, където работи във фонд, който инвестира в азиатски стартъпи. След 6 месеца в Тайланд, се премества отново в Лондон, започвайки работа във финтек стартъп (финансови технологии). След година и половина в iwoca, тя решава да стартира План А - първата платформа за благотворителност и образование на тема природни каузи и промени в климата. Каузите, върху които План А се фокусира са океани, гори, енергия, пчели, диви животни, замърсяване, здравословен живот и екосела.

Как се роди идеята за Plan А?

План А стартира като идея докато бях на сърф в Мароко. Независимо от невероятните природни дадености там, в рамките на моето пътуване видях едни от най-замърсените плажове, на които някога съм била. След като се върнах в Лондон започнах да търся платформа, която да ми даде информация и по-добра перспектива за промените в климата. Не намерих такава и реших да се захвана с изграждането ѝ. 

Какво всъщност представлява платформата?

Платформата има две основни функции - да събира дарения за организации, които адресират проблемите на климата и да образова хората какви са причините за тези проблеми и пътят за тяхното решаване. Моделът е прост - всеки месец на платформата има по една кампания, която събира средства за до 5 организации, които се борят с един и същи природен проблем, но на различни места по света. 5% от събраните средства отиват за План А, за да поддържаме оперативно платформата, а останалите 95% се делят по равно между организациите.

През периода на всяка кампания ние публикуваме статии, инфографики, снимки по темата на кампанията, с които даваме на дарителите и всички заинтересовани информация за това как конкретният проблем, с който кампанията се занимава, е част от голямата картина на климатичните проблеми. От малкия проблем към големия и накрая към решението.    

Първата акция, която стартирате е засаждането на 100 000 дървета на 4 континента. На какъв етап е тя и как се развива?

Стартирахме първата кампания официално през юли и до момента има дарения за близо 10 000 дървета. За нея работим с четири европейски организации -  WeForest (Белгия), International Tree Foundation (Великобритания), Coeur de Foret (Франция), Worldview Impact (Великобритания). Те засаждат дървета в Африка, Азия, Южна Америка и Европа, като със средствата от План А ще започнат проекти в нови държави, в които до момента не са работили.

Тази първа кампания ще продължи до края на август.  След това ще се фокусираме върху опазването на застрашени видове - ще има много лемури, слонове, жаби и тигри, както и изненади от технологична гледна точка. Повече не казвам.

Не е тайна, че България има страхотни природни богатства. Според теб как можем да ги капитализираме, като в същото време ги съхраним и увеличим?

Най-важното, което научих в процеса на изграждането на План А е, че природата е невероятно интелигентна - тя знае как да се грижи за себе си и как да създава чудеса от всякакви видове. Единственото, което се изисква от хората е да използват тези чудеса в рамките на разумното и да проявяват уважение към ритъма, с който тя работи. Нещо, което сме забравили отдавна за съжаление не само в България, но на много места по света.

Капитализирането е директен резултат от грижата за природата. Когато има запазени гори, реки и поляни, хората търсят възможности за туризъм, спорт и всякакви дейности навън. С природата, която имаме в България, имаме възможност да бъдем център за подобни инициативи в Европа.

Това е и част от мисията на План А - да възвърнем у хората любовта и уважението към природата и всички дарове, които тя ни дава. Как да не сме благодарни, че живеем в свят, в който има мечки, тюлени и маймуни и още над 8 милиона други симпатични животни и растения?

Зелената икономика среща своите скептици. Какво би казала в спор с един такъв човек?

Вече природата дава интензивно сигнали за това, че не е в баланс. Само преди седмица от Антарктика се отдели парче айсберг с размери близки до тези на Кипър, най-голямото парче досега. За подобни примери може да четете всяка седмица. За по-задълбочените в темата - всеки ден.

Разговорът със скептици за съжаление става все по-лесен, тъй като вече не ми се налага да говоря за статистики за след 20 години, а за събития от преди дни.

Тъжно, но факт.

Кое е любимото ти природно кътче от България и защо именно то?

Орловото око в Родопите за мен е едно от най-магическите места в България. Там човек бързо усеща себе си като част от една много по-мащабна картина, един кръговрат, в който всичко видимо е резултат на много дълъг процес, далеч по-дълъг от човешкия живот.  

Като човек стартирал нещо свое какво би споделила на младите ни читатели, които тепърва ще откриват възможностите пред себе си?

Пътувайте.

Най-бързият и лесен начин човек да се научи да разбира чуждите гледни точки, да може да вижда “голямата картина”, както и да разкрива истини за себе си е на път.  Понякога това значи да излезем от зоната на комфорта, да отидем на място, където хората говорят различно, реагират различно и имат непознат за нас кодекс на действие. Крайният резултат в повечето случаи е множество приятелства, нови знания за света и комични спомени. И винаги нов поглед в представата ни за себе си.

Опиши ни България на своите мечти.

Искам България, която е разпозната на световно ниво с примерите, за които вие разказвате, както и с компаниите, организациите и инициативите с принос, които са създадени от българи във и извън рамките на България. Това е “капитал”, който нашият народ има, но за момента не получава достатъчно гласност.

Искам хората да ценят и получават вдъхновение от прекрасната природата, с която е дарена земята ни и да живеят в хармония с нея.  

Искам българите да са щастливи.

Партньорите за тази кампания са:
WeForest weforest.org  
International Tree Foundation internationaltreefoundation.org 
Coeur de Foret coeurdeforet.com
Worldview Impact worldviewimpact.org

Линкове към социалните акаунти на План А
Instagram instagram.com/planaearth
Facebook facebook.com/planaearth
Twitter twitter.com/planaearth
Medium medium.com/planaearth
Linkedin linkedin.com/company-beta/17966020/
Spotify open.spotify.com/user/planaearth
Vimeo vimeo.com/planaearth

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара