Успелите

Любовта е лудост - 25 години след началото

Един от най-престижните кинофестивали в България - "Любовта е лудост", отбелязва своят четвъртвековен юбилей. Вече 25 години след като за първи път морската столица на България събира в своите зали киновеличия от цял свят, за да даде среща на новите филми на тема любов.

МФФ тази година празнува своето 25-о издание. По червената пътека, превърнала се в емблема на филмовата проява, преминаха едни от най-известните имена от родното кино и театър: Татяна Лолова, Мартина Вачкова, Башар Рахал, Антон Радичев, Христо Гърбов, Лорина Камбурова, Камен Воденичаров.

Сред гостите, преминали по килима под аплаузите на публиката бяха и Емилия Радева, удостоена по-късно на церемонията по откриването с награда за цялостен принос, както и Гинка Станчева, която се появи с народна носия, подобно на представянето й в Кан преди 60 години, където взима награда за играта си в българска продукция.

Откриването на "Любовта е лудост" - 2017 се състоя в "Зала 1" на ФКЦ-Варна, традиционен домакин на събитието. Церемонията започна с изпълнение на дуетна песен. За участието си в песента Милица Божинова, известна с изявите си през 80-те в група "Тоника СВ", се появи на инвалидна количка, тъй като час и половина преди да излезе на сцената счупи крак.

След прекрасния глас на Милица и нейния вокален партньор на сцената прозвучаха речите на един от основателите и директор на фестивала Александър Грозев, както и на Тошко Гяуров, управляващ понастоящем ФКЦ. Проф. Грозев представи другите си съмишленици в делото да бъде създадена ежегодна филмова проява през 90-те във Варна: Илия Раев, бивш директор на ФКЦ и Свилен Спасов, представител преди 25 год. на Отворено общество.

Идеята фестивалът да е на тема любов се ражда спонтанно. Александър Грозев се сеща изведнъж за филма на Васил Гендов и "Любовта е лудост" и така става кръстник на днешната надпревара.

Разбира се, на сцената се качиха Раев и Спасов, които разказаха своите спомени за "Любовта е лудост". Раев и Грозев получиха награда на град Варна, връчена им лично от зам.-кмета Коста Базитов.

Наградата си, разбира се, получи и Емилия Радева, която бе удостоена с почетна грамота за цялостния си принос към българското кино.

Зрителите в "Зала 1" си припомниха чрез подборка на филмови кадри за актьорите, писатели и режисьори, приятели на фестивала, които си отидоха от този свят. В подборката, сглобена като клип, публиката видя Невена Коканова, Коста Цонев, Тодор Колев и др.

След церемонията по откриването, дошлите във ФКЦ и напълнили най-голямата зала на комплекса, имаха възможността да видят творението на руския Режисьор и директор на Мосфилм Карен Шахназаров "Анна Каренина. Историята на Вронски".

Лентата разказва за преживяванията на героинята на Толстой Анна Каренина. Филмът е базиран около литературния факт. В него водещ е мотивът за прошката след любовно прегрешение.

В тазгодишния конкурс отново има 12 филма, както и минали години, а общо заглавията в програмата надхвърлят 100. "На фокус" са продукции от Индонезия и Унгария. Безплатни прожекции има на руско и френско кино. Специално за "Варна 2017" има младежки конкурс, който ще бъде следен и оценяван от подбрано младежко жури. Журито в голямата надпревара пък е с председател реж. Иглика Трифонова от България.

Специално за варненската публика на екран на входа на Морската градина ще бъде прожектиран "Любовта е лудост" (1917) на Васил Гендов, наричан "бащата на българското кино", тъй като той снима първите наши филми. Представянето на 100-годишната лента е в рамките на инициативата "Пътуващо лятно кино с БНТ".

Закриването на "Любовта е лудост" - 2017 ще бъде на 1 септември, но прожекциите продължават до 3 септември. Билети могат да бъдат закупени на касите на ФКЦ-Варна.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мая Джамбазова

Родена съм през 1988 г. във Варна, където живея и до днес. Студентските си години прекарах във Велико Търново, превръщайки хобитата си: история и психология, в професия. Първите ми статии излязоха в университетския вестник на ВТУ. Обичам да пиша материали за история, археология, кино, театър, различни културни събития, рок музика и не на последно място, за книги.

Оставете коментар

0 коментара