Успелите

Любовта към родината няма граници! "Да зазвънят чановете" в Палма де Майорка

Известно е, че българският фолклор е лицето на нашия народ. С него сме прославяли родината си безброй пъти извън пределите на страната. На различни фолклорни фестивали из целия свят рядко се е случвало български ансамбъл да остане незабелязан. Обикновено обираме всички специални награди, а гордостта от представянето ни топли сърцата дълго време. Очевидно е, че за нас, българите, няма граници на възможностите. Това, че има доста наши сънародници в чужбина, които с огромно желание и любов пренасят традициите ни навсякъде по света, говори само едно - ние никога няма да се загубим като народ. Пример за това е събитието, за което ще ви разкажем сега.

За първи път тази година "Да зазвънят чанове" разтърси площад "Пиус 9" в Палма де Майорка. Фолклорният събор привлича българи от Барселона, Мюнхен, Лондон и Женева. Датите на форума бяха от 11 до 15 октомври, а негови организатори са българската общност в града и асоциация "Феникс". 

Празнично шествие по крайбрежната улица поставя началото на събитието. Над 180 души взимат участие, като сред тях и много деца. Поканени са 11 фолклорни ансамбли от цяла Европа, които съхраняват традициите ни зад граница. Ето как се казват част от тях и откъде пристигат за специалното събитие: фолклорна формация „Гергьовден“ от Барселона, танцов състав „Нестинари“ - Палма де Майорка, танцов състав „Българска роза“ - Малага, танцова група „Българските кипри“ - Памплона, формация „България“ - Лондон, фолклорен ансамбъл „Лазарка“ - Мюнхен и други.

Фолклорен танцов театър "Найден Киров" - Русе е поканен да представлява страната ни. Подготвени с 90-минутна програма, те предизвикват огромен интерес сред публиката.

Ася Георгиева, която е президент на асоциация "Феникс" и ръководител на танцов състав "Чанове" споделя:

Искаме да покажем на испанците как живеят и как могат да се забавляват българите, искаме да разлюлеем Майорка с български фолклор.

Истината е, че където има и един българин традициите и фолклорът ни ще останат живи. Този събор е поредното доказателство, че любовта към родината няма ясно очертани граници. А какво по-хубаво от това да продължаваме да работим в тази посока - чрез изкуство да създаваме нови приятелства и по този начин да разказваме все повече за нашата родина България.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Маргарита Капитанска

Годината е 1989, а датата е 5 септември. Тогава се появявам на бял свят в град София. :) От малка проявявам изключително любопитство към различни видове изкуство, но накрая се спрях на танците. Превърнах ги в своя професия, като до ден днешен съм професионален танцьор в НФА "Филип Кутев". Защо точно български народни танци ли? Отговорът е много лесен! Всеки, който се е докоснал до фолклора ни с душата си, след това много трудно се откъсва от него! Обичам също да пиша стихове, да чета и да се ровя в книги, да слушам качествена музика (без нея не мога да живея), а също така да пътувам и да откривам нови места. С една дума се определям като "пътешественик - мечтател". Е, добре де, с две :)

Оставете коментар

1 коментар

  1. Ирена Чакърова
    2018-02-17 14:27:03 Reply

    Радвам се, че събития като това привличат интереса на все повече хора. И аз бях част от фестивала с фолклорната формация от Нотингам, Англия, и до момента изплуват хубави спомени... Беше изключително зареждащо!