Успелите

Любовта тече във вените ни! Или защо да кръвоДАРяваме (любовна история)

Опитай пак

Преди няколко дни си купувах разни козметични неща от голяма верига дрогерии и ми дадоха да си изтегля талонче за някаква игра. Не получих подарък - на картончето пишеше "опитай пак". По принцип за някой нормален и разумен човек би било ясно какво се има предвид - отново да опиташ късмета си в играта. Но аз вече бях решила, че това е знак и означава да опитам пак да даря кръв.

Предистория

Само веднъж в живота си съм опитвала да дам кръв, преди доста години. Тогава не ми позволиха заради ниско кръвно. То винаги си е такова общо взето или поне често се случва да падне. Колкото пъти съм била в болница за кръвни изследвания или операция, всеки път слушам едно и също:

Къде са ти вените?

Така липсата на (подходящи според редица медицински лица) вени в комбинацията с ниско кръвно налягане ме бяха убедили, че от мен донор не става.

Опитай пак

Приятелят ми (Ивайло или И. накратко) беше решил, че ще дарява кръв тази седмица (на него не му е за първи път) и аз веднага казах, че ще отида с него. Ще пробвам отново, пък каквото стане. И стана! Бях решила, че независимо от резултата, все ще напиша статията - дали ще е само за него, или и за двамата, нямаше значение.

С него не сме от хората, които празнуват задължително на определена дата, независимо дали е Денят на влюбените, или Нова година. Предпочитаме да празнуваме не един ден, а един живот - нашия. И да продължаваме да си поДАРяваме любов всеки ден, както правим вече 14 години. С И. имаме дете - Игинатор на 1 г. и 10 м. Да имаш бебе, е страхотно и е един начин да дадеш живот. Но има и друг - кръводаряването.

450 мл от твоята кръв нямат особено голямо значение за теб, когато си здрав - ще си ги върнеш количествено след 24 часа и качествено след 3 седмици. Истината е, че с изключение на леки неразположения непосредствено след даряването на кръв, дори няма да забележиш липсата им. Но за някой друг 450 мл кръв могат да бъдат разликата между живота и смъртта.

Затова няма да те моля да дариш кръв на Свети Валентин (макар че защо не!) - направи го във всеки следващ ден. Имаш сърце - сподели го. Кръвта, която тече във вените ти, е любов - чиста любов, която може да подариш на познати и непознати. А нима има по-хубав подарък, който да направиш на някого?

КръвоДАРяване - от любов към живота

Като се поразтърсих из интернет, се оказа, че кръводаряването около Свети Валентин е нещо, което все повече двойки по света правят. Вместо цветя, шоколади, ягоди, свещи, бижута и шампанско, може да си подарите смисъл. А смисълът е всичко. Затова и в 9:30 сутринта, хванати за ръка и още леко позаспали, с Ивайло се качихме на метрото и отидохме до Национален център по трансфузионна хематология.

Процедурата там е следната:

Първо се регистрираш с лична карта и ти дават кратък формуляр, който да попълниш. След това отиваш да ти вземат кръв от пръста за бързо изследване и те изпращат на преглед. Там лекарят ти задава няколко въпроса и ти мери кръвното, след което задрасква (заветното за мен!) "допуска се/не се допуска" за кръводаряване. Това беше и първият повратен за мен момент - кръвното ми беше суперско - 110/80! Следва чакалнята, където по име извикват допуснатите за донори.

След като дойде твоят ред, нещата стават още по-бързо - бодат те (вторият повратен момент за мен - вената беше налице!) и трябва да помпаш юмрука си, докато нужното количесвто кръв се източи. Процедурата трае по-малко от 10 минути! Междувременно ти връщат документите, дават ти картонче, за да си видиш изследванията на кръвта онлайн и бележка за двудневния отпуск, който ти се полага по закон. Превързват ти ръката с памук и бинт и ако всичко е наред и се чувстваш добре (нормално е да има лека замаяност), ти връчват плик с възстановителни храни (преди са били предимно сладкиши, но аз се радвам, че вече има пастет и русенско варено!).

Ако се чувстваш зле или усещаш, че може да припаднеш, те оставят да полежиш и да се свестиш. Има и лекари, които ще те прегледат, ако се наложи. Но кръводаряването е безопасно и носи предимно ползи за кръводарителя.

Моята кръв течеше бързо и за нула време бях готова. Толкова щастлива рядко съм била - чувствах се като истински герой. И си е така - освен ако не преследваш маскиран лошите нощем и не раздаваш правосъдие по някакъв екстравагантен начин, даряването на кръв е начинът наистина да спасиш нечии живот. И то без да трябва да владееш паркур, стрелба с лък и да носиш впити панталони (освен ако не искаш).

След като И. излезе също, романтично седнахме в чакалнята и споделихме един сок и един шоколад.

Ако трябва да съм честна, това ще е едно от най-запомнящите се неща по случай Деня на влюбените. Не защото не съм получавала подаръци, цветя, френски макарони, любовни писма, бижута, парфюми, вечери и какво ли още не за тези 14 години, а защото беше най-страхотното "двойченско" нещо, което можехме да направим. Извън ново бебе евентуално, но не може да правиш бебета на всеки 3 месеца, а да даряваш кръв, можеш! И аз нямам търпение заедно да го направим пак!

За да дариш кръв, трябва да:

  • си на възраст между 18 и 65 г.
  • нямаш медицински противопоказания да дариш кръв.
  • са минали не по-малко от 60 дни от последното ти кръводаряване.

Какво се препоръчва след кръводаряване?

  • Компресивната превръзка следва да остане на ръката ти най-малко 2 (два) часа.
  • Препоръчва се да не пушиш най-малко 2 (два) часа след приключване на кръвовземането.
  • Не натоварвай ръката на убождането най-малко 4 (четири) часа след приключване на кръвовземането.
  • Постарай се да приемаш повече калорични течности и храни в първите 3 (три) дни след кръвовземането. През първите 24 часа обемът на взетата кръв се възстановява напълно. Вегетарианската храна не пречи за възстановяването.
  • В първите часове след кръводаряването отбягвай силно задимени, с висока температура и влажност помещения.
  • Ако извършваш професионално или любителски рискови дейности (пилотиране на самолети, управление на автобуси или влакове, работа с кранове, качване на подвижни стълби или скелета, делтапланеризъм, катерене и гмуркане), следва да изчакаш най-малко 12 часа, преди да се върнеш към тях.

При появили се случайно оплаквания може да позвъниш на тел. +359 2 9210 477 в рамките на работното време на НЦТХ или да се обърнеш към личния лекар.

Важно е да знаеш, че:

  • Кръводаряването е полезно. То стимулира процеса на обновяване на кръвните ти клетки и увеличава защитните сили на твоя организъм.
  • Всички консумативи, използвани по време на кръводаряването, са индивидуални, стерилни и за еднократна употреба и не съществува никаква опасност от зараза по кръвен път.
  • Количествено кръвта ти ще се възстанови за по-малко от 24 часа. Качествено - за 3-4 седмици.
  • Минималният срок между две дарявания на кръв е 60 дни. Ако си жена, имаш право да даряваш кръв най-много 4 пъти в годината, ако си мъж – 5 пъти.
  • След кръводаряване получаваш бележка за два дни отпуск, подкрепителна закуска, подарък и уникален код за достъп до системата за проверка на резултатите от направените изследвания за СПИН, хепатит B и C, сифилис и кръвна група.

    А това е химнът на нашето кръводаряване:

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара