Магичният ден на Слънцето настъпи!
Лято с весели ята,
дай ни още топли нощи.
Да прощава есента,
но не си отивай още.
Цветан Ангелов
Лято. Безкрайни топли дни, нощи, изпълнени с приключения, спокойствие, море, любов... Ехх, как ни липсваше - добре дошло при нас!
Казвали ли сте си: "Не искам този ден да свършва никога!"? Разбира се, това няма как да стане, но днес сме възможно най-близо до този момент. Днес, 21 юни, е лятното слънцестоене и това е най-дългият ден в годината – слънцето изгря в 5:49 часа и ще залезе в 21:08 часа, и продължителността на деня е 15 часа, 19 минути и 33 секунди.
Лятното слънцестоене е фестивал, основан на вибрациите на слънчевата енергия. Нарича се още фестивал на средата на лятото. Бележи най-дългия ден от годината – ден на светлина, мъдрост, прозрения и сила.
Ден, който отдава почит на слънцето с огнени ритуали и извършване на слънчева магия, свързан с прастари култове към слънчевия бог. Сега слънцето е най-силно и всичко в света около нас е в най-активната си фаза. Празникът Лятно слънцестоене символизира слънчевото божество в цялото му великолепие и мощ.
В България отбелязваме този ден със специални ритуали, в които езическото се вплита в християнското. Край Старосел, древно тракийско култово селище, се извършват ритуали в честа на Майката Земя и нейния син – Бога Слънце. Освещава се храна, течности, като вино, мед, зехтин, и се отправят молитви за закрила и здраве.
С танц на жриците, следван от ритуално факелно шествие до светилището на богинята Кибела на Зайчи връх, започна възстановката на древния орфически ритуал по посрещане на Бога Слънце в Националния археологически резерват "Кабиле" край Ямбол.
За втора поредна година ритуалът се изпълнява от актьори от ямболския драматичен театър "Невена Коканова" на фона на специално композирана музика. Специалните наричания, възлияния и други елементи от обреда са съставени от проф. д.и.н. Валерия Фол въз основа на преводи на запазени текстове от антични автори и максимално се доближава до практиките от преди две хилядолетия.
Посетителите наблюдаваха Слънцето в най-дългия ден от годината с телескопи на ямболската астрономическа обсерватория с планетариум и дегустираха специални ястия, наречени "слънчева храна".
В Ямбол по-късно ще бъде открита фотодокументална изложба под наслов "Свещените места на траките по долното течение на река Тунджа". Валерия Фол ще изнесе лекция на тема "Слънцебогът, светлината и тъмнината", а д.и.н. Ружа Попова - "Кентаври и конници в района на Ямбол".