Малки египетски лешояди разпериха крила за първи път под опеката на своите охранители
Малки египетски лешояди разпериха крила за пръв път под опеката на своите охранители. През месец август тази година в кампанията за охрана на гнезда на застрашения египетски лешояд, която се осъществява в рамките на проекта „Зеленият пояс на Югоизточна България“, финансиран от Програмата за застрашени ландшафти (ELSP), се включиха 11 доброволци от различни европейски страни.
В района на Източните Родопи девет от 28-те гнезда на застрашения египетски лешояд бяха пазени от доброволците в продължение на 80 дни. Те наблюдаваха 13 бебета лешояди и помогнаха на 11 от тях (48% от младите египетски лешояди в района) да се издигнат за първи път извън гнездото и да извършат своя първи полет. Другите две от малките взимат за доотглеждане. Охраняването на малките лешояди е преминало без отчетени инциденти през сезона, а броят на излюпените птици остава без особени промени, въпреки нарастването на броя територии, които египетският лешояд обитава в Източните Родопи.
До Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани в Стара Загора ежегодно се транспортират малки, които са се излюпили по-късно. През пролетния сезон птиците ще бъдат пуснати на свобода, като преди това ще бъдат отглеждани в Центъра.
От 2013 г. насам общо 116 доброволци от България и чужбина са участвали в кампанията, включително хора от Канада, Румъния, Унгария, Литва, Германия, Белгия, Франция, Словения, Испания и Съединените щати. Досега, благодарение на тяхната незаменима помощ, са спасени осем малки, осем са взети за доотглеждане и повече от 140 млади птици успешно са напуснали гнездата си., съобщават още от БДЗП в своята статия „Резултати от кампанията за охрана на гнезда на египетски лешояди 2024 г.“.