"Малко българско училище" организира манифестация за 24 май в Чикаго
По случай Деня на българската просвета, култура и на славянската писменост - 24 май, се осъществи поредната за Чикаго манифестация, която бе инициирана от "Малко българско училище."
Учители, ученици и родители се събраха заедно по улиците на Чикаго и се пренесоха в атмосферата на празничен концерт, за да отбележат по български този светъл за нас празник.
Това не се случва за първи път на това място - за четвърта поредна година от "Малко българско училище" с голяма доза положителна енергия, желание и родолюбие грабнаха портрети на българските будители и манифестираха с гордост по улиците на града. Учениците се бяха сдобили предварително с портретите на Кирил и Методий, Георги Раковски, Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, Левски, Ботев, Вазов и много други. Последва и концерт. Усилията на хореографи, учители и ученици, различни доброволци и най-вече на децата превърнаха празника в истинско зрелище. С контраста от цветовете на народните ни носии и усмивките на децата на фона на чуждестранната земя и празничната обстановка се създаде една наистина празнична обстановка.
А фолклорните изпълнения на учениците показаха, че те не просто учат народни танци, а че във вените им тече българска кръв.
Смело мога да заявя, че благодарение на тази наша четиригодишна традиция няма дете от училището, което да не знае какъв празник е, кои са Светите братя Кирил и Методий, и какво са направили за нас.Друг акцент в програмата бе вокалната група и хорът към училището. Хорът, с ръководители Зоя Минкова и Даниела Смит, е една от последните успешни инициативи в училището.
"Малко Българско училище” е образователна структура, създадена с цел съхраняване на националната и духовна идентичност на българските деца, родени или живеещи на територията на щата Илиноис в САЩ. Училището е официално регистрирано към Министерството на Образованието, младежта и науката и има право да издава свидетелства за завършено образование.
Екипът вече се е фокусирал върху задачите за предстоящата учебна година, а именно откриване на нов филиал в друг щат, изработване на учебни помагала, съобразени с особеностите на българчетата в чужбина, използване в обучението на повече мултимедийни уроци, изработване на по-гъвкав график на учебните занятия за удобство както за родителите, така и за децата. Това са все иновативни проекти, които подкрепят българската просвета и култура дори когато българските ученици са далеч от България.
Защото не е толкова важно къде си, а кой си.
ВИЖТЕ ОЩЕ: В УЧИЛИЩЕ В НЕЙПЪРВИЛ, САЩ, СЕ ПРЕПОДАВАТ УРОЦИ ПО РОДОЛЮБИЕ