Мария Милушева: Позволете си да не знаете, да търсите, да откривате и да се съмнявате!
Мария Милушева е родена в Карлово, "...в къща с череши отпред, в самото подножие на планината". Завършила е журналистическия факултет на Софийския университет и споделя с усмивка, че въпреки, че работи в рекламната индустрия и обожава работата си, няма телевизор от 17 години.
Вярвам в хубавата книга, дадената дума, приятелите и това, че децата ни са по-добри и мъдри от нас.
Имаш много голям опит в сферата на маркетинга и рекламата - кои са точните качества, които един човек трябва да притежава, за да успее в този бранш?
Нашият бранш е интересен, защото събира на едно място бизнес, изкуства и комуникации. Успехът се ражда в баланса между противоположностите: логика и въображение, нестихващ ентусиазъм и несломимо търпение, аналитично и синтетично мислене. Но накрая всичко опира до най-човешко разбиране и емпатия към другите хора и техните желания и страхове.
А кои са нещата, на които един бранд трябва да залага, за да е успешен в наши дни на пазара?
Собствен почерк, прозрачност, социална позиция.
Ти си основната причина за стартирането на инициативата SEE IT BE IT у нас, която подпомага професионалното израстване на жените. Разкажи ни повече за нея.
See It Be It е програма, създадена от най-големия и престижен рекламен фестивал в света - Cannes Lions International Festival of Creativity, в отговор на дисбаланса мъже-жени на ръководни позиции. Липсата на различни гледни точки на високите етажи и ограниченият достъп до тези позиции афектира не само отделни личности, но и бизнеса, и обществото като цяло. Целта на програмата е да подкрепя и насърчава кариерите на жените, като им осигурява достъп до информация, ментори, добри практики и ги запознава с други успешни жени, с които да споделят опита си.
Имах привилегията да бъда част от програмата в Кан и използвах възможността да пренеса формата в България, което беше прецедент (усмихва се). Рискът си заслужаваше, защото не само отключи разговор по темата и създаде пространство за обмен на идеи, но и провокира провеждането на подобни събития по българския модел в други държави.
Поредното предизвикателство пред теб е участието ти на TEDxVarna този месец. Каква тема ще представиш и защо избра именно нея?
Наистина е предизвикателство - всеки, който ме познава, знае колко се притеснявам от сцени и микрофони! Мисля, че ми е травма от едно празненство в предучилищната, когато партньорът ми по танци Павелчо забрави хореографията и обрече пърформанса ни на публичен провал (усмихва се).
Заглавието на лекцията ми е „Колко е важно да бъдеш ядосан“ и с нея искам да повдигна някои въпроси около гнева и изразяването и възприемането му, особено при жените, които в много по-голяма степен сме възпитани да потискаме негативните емоции, за да не засегнем другите хора, даже за своя сметка.
Самата ти намираш ли вдъхновение от такива форуми и защо би приканила хората да посетят събитието?
Разбира се. Какво по-вдъхновяващо има от това да чуеш различни гледни точки, особено неудобни и чужди на твоя мироглед? Истински зареждащо е да се срещнеш с хора, които се осмеляват да се изправят на сцена, за да споделят опита си. Позволете си да не знаете, да търсите, да откривате и да се съмнявате (усмихва се).
Завърши с любим цитат или послание към читателите.
Иска ми се по-често да си повтаряме думите на древния персийски поет и учен Джеляледдин Руми:
„Една свещ не губи нищо от светлината си, ако запали друга свещ.“