Мариян Руменов, който избира да гради семейство и бизнес в България
Мариян Руменов е на 30 години от Варна. Правист по образование и търговец по призвание. Не е изтъргувал обаче най-ценното - любовта към родината и желанието си да се развива в България. Учил е Европейско право в Maastricht University, Нидерландия и Право в Нов български университет в София. Видял е и какво е отвъд Океана. Три пъти е бил на бригади в САЩ, а след това и още веднъж за по-дълъг период. Мариян остава захласнат по американската мечта. Решава обаче да осъществява целите си тук. Днес, той има собствен бизнес в сферата на недвижимите имоти. Работи с други млади хора, които не се оплакват, а вярват, че успехът е резултат, а не даденост.
Компанията на Мариян е създадена от трима приятели – двама юристи и един икономист. Целта пред екипа е да помага на своите клиенти да извървяват пътя на сделките с недвижими имоти по начин, ограничен от рискове. Да се ползват механизми, проверени от опита и заложени в нормативните порядки. Целият процес да се реализира в разумни времеви срокове. Мисията на фирмата е да покаже в социално-обществен аспект, че посредничеството може да носи финансови дивиденти, вместо разходи. Да спестява време, вместо да го разхищава. Да обогатява и образова, вместо да коства нерви на всички замесени. Да създава трайни приятелски и партньорски взаимоотношения, вместо конфликтни и напрегнати ситуации.
След като тримата съдружници преизпълняват заложения бизнес план с над 190%, отварят офис и във Варна. До края на годината планират да има и трети такъв, в друг български град.
В началото на трийсетте си години, освен собствен бизнес в България, Мариян е създал и семейство. Има красива и подкрепяща съпруга и син на 1 г. и 8 месеца. С тях съжителства и домашен любимец - спасено от улицата 7-годишно куче. Попитахме го, коя е най-добрата инвестиция. Без да се замисли, отговори, че това е инвестицията на време в правилната среда.
Кога започна да се занимаваш с недвижими имоти?
Срещата ми с пазара на недвижимо имущество започна през 2013 г. Тогава работех в софийска кантора на частен съдебен изпълнител. Предмет на самата дейност често са принудителни мерки, насочени към имоти или части от тях. През 2017-а, с един от сегашните ми съдружници, решихме, че ще е добре да напишем книга/наръчник, който да запознае физическите лица как и с какво да се справят в една сделка, погледнато през призмата на юрист. Решихме, че трябва да съобразим всичко с търговската част. Така навлязохме по-навътре в материята.
Как реши да създадеш собствена агенция?
Направихме го през април, 2020-а година, точно в най-неясното време на стартиращата в световен план пандемия. Заради сериозни промени в начина на провеждане на сделките във фирмата, за която работихме тогава, се наложи да избираме. Да слагаме името си до услуга с рискови въпросителни или пък да поемем риск и да стартираме в едни доста смутни времена. Поетият риск се оправдава засега. Компанията расте по всички показатели. От януари имаме и одобрена и вписана регистрация в БНБ. Това ни помогна да отворим и нов отдел - кредитно посредничество.
Пред какви предизвикателства те изправи създаването на собствен бизнес в България?
Предизвикателствата, за съжаление, не бяха толкова икономически, колкото бюрократични и социални. Бих казал, че имаме сериозен проблем на национално ниво в тази насока. Стартирахме заедно с цялата предпандемична неяснота, която беше заляла целия свят. Това ни постави в положение, в което целият държавен апарат работеше още по-бавно. Голяма маса от хора остана без работа. В същото време се получи времеви вакуум, в който пазарът и на имоти, и на работна ръка беше “замръзнал”. Стартирахме точно в това време. Беше си шоу. (смее се)
Защо избра да се реализираш в България?
Почти бях се предал. Причината за още един опит, за още един капитал, вложен в рискова среда, беше приятелството. В този бизнес съм с колега, с когото завършихме правния факултет заедно, станахме най-добри приятели, а сега сме и съдружници, заедно с трети партньор и приятел. Всичко това, примесено с разумна доза патриотична нотка и семейна отговорност, ме мотивираха да остана. Точно тогава, когато бях вече със стегнат куфар. Известно време е готино и е гордост да констатираш растеж въпреки средата. По-късно това става уморително. Радвам се, че имам екип, готов устойчиво да се бори за положително развитие на българския свободен пазар.
Използваш ли знанията от университета в работата си?
Юридическото ми образование определено ми помага много в работата и в няколко различни аспекта. Множеството неразбории в устройството на територията, в градоустройството на градовете, размитата отговорност и задължения на институциите по повод на строителството и контрола му, липсата на ясна правна рамка за самата дейност на брокера и агенцията, липсата на унифициран ред за провеждане на сделка с недвижимо имущество и още други проблеми водят със себе си множество рискове за страните. Знанията, дошли с образованието ми, помагат да пазя себе си, компанията си и клиентите си от тези рискове. Същите знания ми помагат и да се позиционирам добре на пазара, спрямо конкурентите. В компанията ми е важно, че разчитаме не само на търговска експертиза, но и на юридическа такава.
Изпитанията - възможност или пречка са?
Не може без изпитания, ясно е. Трудно ми е да ги сложа само в едно руло. Те са и възможност и пречки, но така или иначе трябва минаваме през тях. Даже бих добавил и трета опция - те са нужният кантар, на който понякога е добре да се премерим, за да имаме обективна преценка докъде сме стигнали и дали пътят е правилният. Всяко препятствие е урок, ако не изберем егото си. Засега успяваме да неутрализираме трудностите. Редно е да спомена отново прекрасния си екип и да им благодаря. За компаниите у нас е огромно предизвикателство да изградят добра работна среда с подготвени кадри и да излязат от лошия кръг на голямото текучество и работата на парче.
Успехът, казват, е нещо относително. Тази история ни показва, че въпреки всички страхове, младите хора в България могат да контролират отношението си към трудностите и да реализират собствени и обществени ползи. Ръка за ръка - приятелството, страстта към победа, доброто образование и предприемчивостта, в историята никога не са отстъпвали пред несигурната политическа и бюрократична обстановка. Все още ли успехът е нещо относително?
Автор: Мирела-Александра Захариева