Успелите

Мартен Демирев: Иска се малко лудост, за да се захванеш с нови неща

Innovator Creative Spaces открива първите по рода си споделени пространства за предприемачи, в които всеки може да разработи своя идея или проект. Офисите целят да обединят хора на високите технологии, изкуството и културата, като така да се създаде ефективна среда, в която иновациите да получат развитие. В момента проектът води своя краундфъндинг кампания, като чрез събраните средства ще бъде закупена нужната техника. Разговаряме с Мартен Демирев, един от съоснователите на проекта, за да разберем повече.

Как се роди идеята за Innovator Creative Spaces?

Общността отдавна иска нещо такова, ние просто му даваме форма, като това дори не е единствената такава. Надяваме се да се появят и други проекти, които да предлагат по-различен подход към същата задача.

Какви възможности ще предоставя един такъв предприемачески нетуъркинг?

На първо място помощ при развитието на стартъпи, проекти, продукти. На второ - обучение, запознаване с нови технологии и ноу хау. На трето - достъп до знания, контакти, взаимовръзки. Доста са ползите, но, да кажем, че тези са първите, за които се сещам.

Какви хора очаквате да реализират идеите си при вас?

Хора, които обичат да човъркат. Техничари, хора на изкуството, хора на културата. Хора с идеи.

В момента имате кампания в Kickstarter. Успешен ли е краудфъндингът за български проекти?

Трудно е да се каже. По-скоро прохождаме, въпреки успехи на единични случаи. Може да звучи малко стил "национална кауза", но според мен на този етап е хубаво когато има български проект, който е поне на прилично ниво, да го подкрепяме. Краудфъндингът е един начин да се случват нещата у нас, да им подсигури средства, но и да ги освободи от зависимости.

Много е трудно сам да извървиш пътя. Срещате ли подкрепа от различни организации, фондации?

Да, до този момент имаме партньорства с Община Варна, MOVE.bg, няколко местни компании като Рувик ООД и Технобилд, които ни помогнаха при ремонта. В разговори сме и с няколко други организации.

Какво ви подтикна да изберете Варна за старт на проекта? 

Искаме да градим екосистема в цялата страна. Нашата цел нямаше да звучи сериозно, ако бяхме започнали от столицата. Търсихме град, коййто хем да има перспективите, хем да има нужда от такова място. Варна е младежки, студентски град, има потенциал, има и трудности. По-голямата част от екипа ни е от този град.

Планирате ли разрастване в други градове? 

Да, на този етап сме говорили с организации и институции в други градове, с които да си партнираме.

Отправете послание към всеки, който желае да реализира идея, но няма смелост.

Рецепти не обичам да давам, не вярвам в тях, не мисля, че съм направил и кой знае какво все още, но все пак ще кажа какво мисля. Не трябва да ви пука какво ще кажат околните за идеята ви, или какво ще кажат близките, ако се провалите, или какво мислят за това, че не сте се хванали с нещо „сериозно”. Трябва да се освободите от това бреме. Мнението на хората ви интересува единствено като обратна връзка за самата услуга/продукт и когато това е пряко свързано с представянето на проекта ви. Това мнение трябва да го разглеждате от бизнес гледна точка, без това да влияе на куража, увереността ви, емоциите ви. Все едно си сглобил кола, засякъл си, че вдига само 220 км/ч при търсени от теб 250 и след това работиш как да го направиш.

Най-много мразя неща като „Музикант къща не храни”. Новото е: „маме, хвани се на сигурна работа” или „ учи, за да не работиш”. Всеки сам си носи кръста, ясно е, че 95% от бизнесите и други начинания се провалят. Иска се малко лудост, за да се захванеш с нови неща, но дайте да не ядем, защото ще огладнеем пак. Какво ще стане, ако всички се вкопчим в сигурното, как ще вървим напред? Малко болна тема засегнахте (смее се). Разочарованието от това изобщо да не опиташ е много по-голямо от това да се провалиш, след като поне си опитал. Марш обратно към колцентъра след това, но поне ще знаеш, че си имал куража да опиташ! А е ясно, че веднъж усетил тръпката, повече няма да искаш да го помиришеш. На кратко – да не ви пука! Кефът е голям! Който е от такова тесто, ще разбере.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Денис Олегов

Денис Олегов е журналист, поет и блогър, роден през 1998 г. Работил е в телевизия Евроком, радио Гама и сайтовете Fanface, Kafene и Novsport. От 2016 г. има свой блог "Олеговизъм". Интересува се от спорт, литература, музика и технологии и вярва, че добрите новини ще променят нагласата на хората в положителна насока.

Оставете коментар

0 коментара