Мая Лекова: Възможностите в IT сферата у нас са почти неограничени
Днес ще Ви запознаем с Мая Лекова. Занимава се с програмиране, а наскоро трудът й бе признат на конкурса еSkills for Jobs, отворен за всеки европейски гражданин. На него, в категория „Иновативно приложение”, Мая печели първо място. Сега ще ни разкаже за работата си, за участието в конкурса и за начина, по който мечтае да изгради живота си.
Здрасти, Мая. Разкажи ни за себе си, с какво се занимаваш и какви са мечтите ти?
Здравейте! Занимавам се с програмиране на най-различни неща. Деля програмирането със страстта към музиката и интереси в областта на образованието. Мечтата ми, както на доста хора, е да намеря поприще, в което да комбинирам възможно най-голяма част от интересите си и да мога да се издържам от него.
Победител си в конкурса eSkills for Jobs. Разкажи ни повече за него - колко участници бяхте?
Конкурсът се провежда под егидата на Европейския съюз. Има три категории – за иновативно приложение, за млад талант и за успешно прилагане на ИКТ в обучението. Аз участвах в първата категория, няма официална информация колко общо участници е имало, но на финала бяхме двама. За втората категория се състезаваш с разработена игра, там спечели един младеж от Хърватска, а в третата победителят е един учител от Сърбия.
С какъв проект се представи, каква е наградата, която спечели и по какъв начин ще повлияе на бъдещото ти професионално развитие?
Моят проект беше прототип на мобилно приложение - MusiStep - музикален плейър, който пуска музика в темпото, с което бягаш или ходиш. Идеята е да те мотивира да тренираш по-активно и да се забавляваш през това време. Наградата, която спечелих, е 3-месечно обучение за разработка на мобилни приложения, което ще се проведе в Амстердам. Надявам се придобитите умения да са ценни за кариерата ми и да ми отворят нови хоризонти за интересни разработки.
Колко време ти отне да разработиш проекта преди да бъде представен пред жури?
Разработихме прототипа в екип от двама души, за едно денонощие по време на хакатон, част от Music Tech Fest в Берлин това лято. След това заснехме клип и пуснахме кандидатурата.
Как се почувства, когато разбра, че си победител?
Бях наистина изненадана, не очаквах развлекателно приложение да пребори конкуренцията от сериозни идеи, която очаквах да срещна. Разбира се, много се зарадвах, но и се зачудих откъде ще намеря средства за престоя си там - Амстердам е скъп град.
Предполагам, че като добър специалист си имала много възможности да работиш извън страната ни. Защо реши да останеш и да се развиваш тук?
Възможностите в IT сферата у нас са почти неограничени - човек има голяма свобода да избере сфера, за която иска да разработва приложения или инструменти, както и да намери подходяща като ценности организация. Също така може да направи някаква видима промяна в средата - в колкото по-малка фирма работиш, толкова по-голям принос имаш за развитието ѝ. Разбира се, има и лични причини - близките ми и голяма част от приятелите ми са тук, макар и останалите вече да се пръснаха по света.
Сподели с нас бъдещите си планове.
По отношение на проекта, смятам за най-важно в момента да набера средства за пътуването си в Амстердам, поради което планирам в средата на ноември да стартирам кампания в IndieGoGo. След това по време на обучението ще разработя пилотна версия на приложението, после ще стартирам процес на бета-тестване и, ако всичко върви по план, до другата есен трябва да имам работещото приложение. Може да следите за новости по развитието на проекта на тази страница.
Успоредно с това планирам да работя по проектите за магистратурата си „Електронно обучение”, която е свързана с другата ми страст - образованието. Силно се надявам отсъствието ми от България да не повлияе много негативно на следването ми, но преподавателите ни са много отворени и гъвкави в това отношение, така че имам надежда (усмихва се)
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.