"Медицински дрон“ помага на здравната система в Доминиканската република
Успешно приключи пилотният проект с „медицински дронове“ за доставка на лекарства, вземане на кръв и подобряване работата на спешните центрове в труднодостъпни територии в Доминиканската република. Извършени са 167 полета с дронове, благодарение на които малки здравни центрове са свързани с три големи болници и значително подобряват функционирането си.
Всеки път, когато машината, оприличавана от мнозина в труднодостъпната провинция Сан Хуах де ла Магуа на метален папагал, прелита над планините, за да достигне до малката общност там, тя буди любопитството на децата. Никога обаче, на нито едно от тях, не му хрумва да си играе с тази летяща метална птица или да хвърли камък по нея. Знаят, че под странните крила на тази машина се крият лекарствата на техните родители, баби, дядовци или просто съседи. Въпросният метален папагал всъщност е дрон и в продължение на две години изпълнява редовни полети в южната част на Доминиканската република.
Общият брой на тестовите полети, извършени в този период, достига цифрата 167 и доказва, че е възможно да се доставят или взимат успешно и по сигурен начин лекраствени материали, кръвни изследвания и други, използвайки дронове в труднодостъпни региони.
В голяма част от селските територии на Латинска Америка и Карибите, отдалечени от градските центрове, да получиш здравна грижа е трудно и често недостатъчно. В Доминикансата република повечето граждани се възползват от публично здравеопазване, а из цялата територия на страната има различни здравни центрове, класифицирани по нива. В много от тях лекарите са млади, с голямо желание да вършат своята работа добре, но често се сблъскват с редица ограничения заради малкия капацитет на здравния център. Често е трудно да доставиш лекарство или да прегледаш пациент заради местоположението на населено място в гората или заради броя пациенти, за които един лекар е отговорен.
Случва се дори на вид малкото разстояние от 20 км. да се окаже проблем в тези здравни центрове, защото лекарят на място диагностицира, но липсват линейки, които да транспортират болния до основна болница, където да му бъдат дадени правилните лекарства. Нещата обаче се променят с идването на „медицинския дрон“, който изпълнява ролята на доставчик. Лекари от здравните центрове, които вече са го използвали, оценяват проекта позитивно.
„Дронът помогна на лекарите в тези местности да почувстват, че могат наистина да помогнат в критични ситуации, не само да диагностицират. Те усетиха, че могат да предприемат реални действия за подобряването на здравното състояние на общността“, споделя Смелди Рамирес, специалистът, който проектира цялата операция.
„С добра оперативност и планиране, може да се достигне до свиване на транспортните разходи за доставка на лекарства до 68%“, споделя още той.
Лекарите и медицинските сестри от своя страна лесно управляват дрона чрез мобилно приложение.
Америка Абреу, медицинска сестра, потвърждава позитивния ефект от „медицинския дрон“ върху общността, надявайки се, че скоро това ще се превърне не в тестова система, а в приета практика.
„Видяхме големите ползи от дрона, когато го използвахме, за да изпратим материал за анализ. Взимах пробата, слагах я в дрона и след по-малко от два часа лекарят вече получаваше резултатите и можеше да диагностицира правилно.“
Така използването на дрона може да се превърне в решение и подсилване на санитарната система в труднодостъпни зони. А хората в тези селски райни може би най-накрая ще възвърнат отново вярата си в системата, след като години наред са виждали безпомощността на лекарския персонал в кризисни ситуации.
„Дронът е иновативно решение, с което да спасяваме животи в селските части. Той не замества болниците и лекарите, но им помога много от логистична гледна точка, за да дадат най-доброто от себе си“, разказва Орландо Перес, координатор на проекта.
Какво е бъдещето пред симбиозата между медицината и дроновете?
Според изследвания (като това на фирмата Оливер Уиман) до 2035 г. ще има повече дронове отколкото самолети във въздушното пространство. А една от сферите, в която дроновете ще са най-търсени и с най-голямо позитивно въздействие, е именно здравната.
По материали на El País.
Снимки: Смелди Рамирес