Успелите

Мегалитът над Бузовград и Пътеката през вековете

Днешната ни дестинация е позната като "Долината на тракийските владетели". Не, не познахте, няма да ви разказвам за гробници. Ще ви представя един не много популярен обект, но с много потенциал и сигурна съм съвсем скоро навсякъде ще се говори и пише за него.

Отправяме се към село Бузовград, което се намира на около 5 км от град Казанлък. След като стигнете въпросното селце, продължете по главната му улица, подминете центъра и общината и следвайки табелите - ще стигнете в неговия край и там ще трябва да завиете наляво и ще стигнете до реката.

Екопътека - Пътека през вековете

Името на въпросната пътека, по която ще стигнете до Мегалита се нарича Пътека през вековете. Много добре означена е и няма начин да се загубите. Следвайте "усмивките" и все ще сте на прав път. Страхотен начин да бъде означена пътеката към мегалита. Браво на хората, които са го направили. Определено повдига настроението, а и няма как на усмивка да не отвърнеш с усмивка.

Преходът е около 40-на минути, спокойно ходене. По цялата пътека има пейки, а към края ще видите и беседки. Много приятна разходка, в която се редуват както открити участъци, така и такива, които преминават през гъста гора.

Мегалитът над Бузовград

Последни метри и сме на върха. Гледката оттук е невероятна. Виждат се язовир Копринка, град Казанлък, Долината на тракийските царе, та дори и паметниците на Шипка и Бузлуджа. По снимките ще забележите, че са точно преди залез слънце и минути преди да се разрази страхотна буря. 

Много интересна е историята на това място. Авторите са на различни мнения относно каква точно е целта на Мегалита, от кого е направен, кога се датира.

Не мога да се ангажирам с никоя от теориите, които ще ви представя, всеки може да тълкува всяка от версиите по различен начин.

Теория № 1

Място за погребални процесии на тракийски аристократи

Най-спряганата теория сред всички съществуващи. Тя се подкрепя от факта, че през прозореца на скалния мегалит по време на лятното слънцестоене се вижда залезът. В тракийската обредност залезът се свързва със смъртта, обичай, който е също толкова често срещан при тракийските гробници в Долината на тракийските царе. Знаете ли, че тук е разпръснат прахът на известния български учен археолог - професор Александър Фол? Това е направено именно по тракийски обичай.

Теория № 2

Тракийска Обсерватория

Тази теория твърди, че мегалитът е свързан с траките и техния календар. Според нея жреците измервали годишните сезони, продължителността на годината и деня. Това се е случвало като по времето на лятното слънцестоене слънчевият лъч е огрявал камъка срещу мегалита и по този начин тракийските жреци са изчислявали и отмервали времето.

Теория № 3

Наблюдателница

Напълно достоверно предположение. Смята се, че на околните възвишения е имало подобни съоръжения, които са имали отбранителни функции. В тези постове е имало гарнизони, които са комуникирали помежду си посредством различни сигнали. През деня са известявали за евентуална заплаха чрез бронзови огледала, а през нощта с огньове. Теория, която изглежда твърде вероятна, имайки предвид размирните времена, в които са живеели траките.

Теория № 4

Мегалитът над Бузовград не е дело на човек

Според тази теория мегалитът не е дело на човек, а на природата. Това не изключва възможността тук да са извършвани ритуали от траките. Подобно нещо съм виждала край Караджов камък, близо до Кръстова гора в Родопите. Белинташ е също едно невероятно място, за което учените смятат, че е служело за обсерватория. Там мащабът е много по-голям и силно се съмнявам да е дело на човек, но тук лично според мен е възможно. 

Която и от теориите да е истина, а кой знае още колко ли други възможности има, важното е, че това е едно много интересно и магнетично място. Съветвам ви, когато имате път в тази посока на България, да го посетите. 

За още малко познати и любопитни места в страната и чужбина, посетете моя блог.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Юлия Вукова

По образование и дух съм археолог, пътешественик и откривател, който обича да споделя откритията си със света. За своите приключения разказвам в "Time2travel.bg"

Оставете коментар

0 коментара