Международният фестивал на портретните филми с второ издание в 4 български града
Второто издание на Международния фестивал на портретните филми (International Portrait Film Festival - IPFF) ще се проведе от 17 до 27 ноември под наслов „Да се почувстваме необичайно“. Прожекциите ще се състоят в София, Пловдив, Велико Търново и Варна, като ще включват образи и герои, които интерпретират истории и достигат до зрителите по един необикновен начин.
Целта на IPFF е да събира в едно пространство творци и зрители, които копнеят за обогатяване с изкуство, интелектуална дискусия и преживяване на киното през нова призма - тази на портретния филм. Джули Хаджолян, програмен директор на фестивала, споделя пред Радио София:
Авторите прибягват до експериментални похвати, за да кажат много в малкото време и с малко средства. Но от това филмът става още по-интересен, с индивидуални, субективни гледни точки.
Основната насока на късометражните филми, които представя IPFF, е портретът. Той може да е биографичен, но също документален и художествен. Напълно възможно е късометражният филм да бъде автопортрет, колективен или алтернативен портрет.
В Международния фестивал на портретните филми вземат участие както вече утвърдени автори и герои, така и млади творци, които са едва в началото на своя творчески път. Фестивалът предлага на своите посетители и фотоизложба, която ще се проведе на 18 октомври в Дома на киното, както и отворена дискусия и куиз с наименование "За портретното кино и не само".
В София прожекциите ще се състоят от 17 до 20 ноември в Дома на киното и в Културния център G8.
През 2020 г. фестивалът се проведе под наслов "В дълбочините на контурите", като реализира 44 филма в официалната селекция, 22 специални филмови находки, прожекции в 4 кинозали в 3 български града и 1 международна виртуална фестивална платформа. Част от съпътстващата програма на първото издание на IPFF беше отворен виртуален дискусионен панел с участието на режисьори на селектираните филми, което даде възможност за представяне на различни гледни точки.
Повече за инициативата може да научите ТУК.
Снимки: БНР