Метеорологичната станция на Мусала отново работи на пълни обороти!
Метеорологичната станция на връх Мусала изцяло възобнови работата си от днес.
Станцията преустанови работа за близо 4 месеца, поради липса на персонал, след като един от синоптиците там почина. Изследванията се правят много често и от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) не успяха да осигурят заместник веднага. Тогава станцията премина на климатичен режим.
Пред Българското национално радио директорът на НИМХ проф. Христомир Брънзов съобщи, че са намерили човек. Той е бил обучен, полижил е изпитите и от днес станцията на Мусала работи в пълен режим, както е работила през всичките години.
На денонощие се правят по осем пълни измервания на всички уреди, наблюдава се времето и се подава информация. Част от нея влиза в международния обмен на данни с чуждестранните метеорологични станции, тъй като НИМХ е член на Световната метеорологична организация.
Интересно е, че именно днес съобщаваме тази новина, тъй като на 1 февруари се отбелязват 130 години от създаването на първата българска метеорологична станция. Тя се е намирала в София, близо до площада на паметника Левски. Тогава станцията се считала за много важно културно и просветно учреждение, за такова е посочена в годишния доклад на Министерски съвет през 1887 г. (годината на създаването й). Измерванията се правили по три пъти на ден и данни от тях се публикували в Държавен вестник.
Проф. Брънзов споделя, че първите сведения за времето са още от тетрадките на Неофит Рилски, който от 1836 до 1884 записвал характера на времето три пъти дневно. Първите инструментални изследвания са правени от Найден Геров в период от шест месеца през 1850 г. в Копривщица.
Снимка: Мартин Емилов