Успелите

Мира Кръстева: Не спирайте да се развивате!

Mира Кръстева е един от създателите на GEM България. Откакто започнва да работи на 16 годинишна възраст е мултифункционална и се оказва с много подходящи умения да създаде в екип нещо толкова вълнуващо като Глобалния предприемачески мониторинг в България. GEM изследва предприемачеството в различни страни и е инструмент за подобряване на средата. Мира е завършила бизнес администрация и международна политика, а напоследък развива и интереса си към образованието - една сфера с остра нужда от прилагане на нови модели и иновации. Живяла е извън България, което счита за много полезен опит с много измерения – културен, кариерен, лингвистичен и като контакти.

Как се роди идеята за провеждането на GEM Bulgaria Annual Conference и какво можем да очакваме от събитието тази година?

Като се заехме със събирането на данни, които се обобщават с анализ и препоръки в доклад, разбрахме, че ще има 0% ефект, ако не го комуникираме ефективно - подобно на всеки гениален продукт на предприемач, за който никой не знае. Решихме да направим запаметяващо се събитие с лектори на много високо ниво – нямам предвид само позиции, а интелект, отделеност и ценности. Избрали сме динамични формати, провокиращи сесии, модерни инструменти за модериране. Мисля, че ще е изживяване на всички сетива за всеки, който иска да създава, да развива, да вижда промяна и създава по-добра среда.

Какви са генералните заключения, които можем да извадим за предприемаческата екосистема в страната след излизането на първия доклад на GEM (Global Entrepreneurship Monitor) Bulgaria?

Нашия доклад вече е в печат – 100 страници е и ще изпусна много ценна информация, ако трябва да споделя 2-3 неща без контекст. Докладът е една приказка, при това с отворен край. Ще кажа, че няма държава, която да има всички показатели в идеален баланс – уредените държави рядко имат висока предприемаческа активност, развиващите се държави са много активни, но нямат много от нужните условия, за да се развиват. Вече знаем къде трябва да побутнем, за да има повече и добри предприемачи, повече иновация, международна насоченост, ръст в работните места, кои сегменти, сектори, региони трябва да се подкрепят допълнително с облекчаване на режима – кой какво има да свърши, за да подобряваме резултатите всяка година – създатели на политики, предприемачи, консултанти, образователи, инвеститори, журналисти.

На събитието ще присъстват множество български предприемачи. Кои са най-интересните имена, които ще могат да видят гостите?

Програмата е уникална - имаме предприемачи с национални, глобални успехи, имаме вътрешни предприемачи, серийни, технологични, социални – изброих над 20 от участниците в програмата като предприемачи в някоя от тези категории. Да си предприемач е начин на живот – то не спира, ако си вземеш отпуска или временно правиш нещо различно. Всички в програмата са най-интересните – избирахме само добри примери и беше чест те да приемат поканата да участват в първата ни годишна конференция – хора като президентът г-н Плевнелиев, Светозар Георгиев и Васил Терзиев от Прогрес, Кирил Петков от Провиотик, Геновева Христова-Мъри от Лигна Груп, Жоро Първанов от Cteam. Важно е, че ще видим силно участие, както от предприемачи, така и от други фигури, които имат роля за подобряване на средата – зам.-министър председателят Томислав Дончев, кметът на Габрово Таня Христова, Ричард Клег от Волф Тайс и много други. Всички имена можете да разгледате тук.

Кои са твоите лични примери за успешни хора и каква дефиниция би дала ти на думата „успех“?

Има едно понятие imposter syndrome – това е състоянието, в което правиш, каквото мислиш, че е правилно, бориш се упорито и стигаш до момента, в който започваш да чуваш признание за резултатите лично или от част от екипа, който си мотивирал. В този момент започваш да се чувстваш странно и се чудиш „Наистина ли? Ама такава ли е оценката?“ – тогава разбираш, че си свършил нещо важно, но не си усетил промяна вътре във себе си, защото подбудите ти са истински, автентични. За мен хората, които минават или са минали през тази фаза са „успелите”. Такива, които не спират да създават, мотивират и обединяват. Има много такива хора на нашата конференция, както и в публиката. (усмихва се)

Какви са твоите съвети към българските младежи, за да станат млади успели българи? 

Не спирайте да се развивате, да трупате опит, да търсите възможности, да вярвате. Бъдете гъвкави, упорити, смели, давайте всичко от себе си. Комуникирайте. Бъдете щастливи в личен план.

Билети за събитието може да закупите тук.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара