Мирена Керезова: Изкуството е изразяване, въпроси, отговори, търсения...
Представяме ви Мирена Керезова - създател на единствения информационен сайт за театър в България LoveTheater.bg. По професия e PR специалист. Някъде между комуникационните концепции и прессъобщенията създадaва и собствения си сайт, който вече е на година и половина. Но тя не е сама - с нея е и млад и деен амбициозен екип, с който създават авторски текстове в сферата на изкуството.
Мирена завършва „Връзки с обществеността” в Софийски университет „Св. Климент Охридски”, а в момента изучава магистърска степен по Реклама и бранд мениджмънт.
За комуникацията на LoveTheater.bg е носител на PR приз, връчван от Българското дружество за връзки с обществеността, в категория „Студентски проект”.
Здравей, Мирена! Кога се роди интересът ти към театъра?
Любовта към театъра се разпали у мен по време на участието ми в Младежка театрална студия „Сцена 99”, Стара Загора. Тогава се срещнах отблизо със сценичното изкуство не само като зрител, но и като участник в красивата магия, която създава целият екип на един спектакъл.
Ти създаде единствения информационен сайт за театър. Как реши да направиш тази стъпка?
LoveTheater.bg стартира като мой личен блог, посветен на театъра, през лятото на 2014 г. (на 23 август станаха точно 2 години от публикуването на първия материал в блога). Взех решението да го направя, защото покрай работата и другите ми ангажименти театърът, който винаги е бил моя страст, оставаше на заден план. Чрез нещо подобно знаех, че ще успея да го върна като част от ежедневието ми, както и стана.
Бързо срещнах и съмишленици - първо в лицето на Никея Петрова и Деница Димитрова, с които имаме общо театрално минало в Младежка театрална студия „Сцена 99”, а по-късно, когато блогът стана сайт, и в лицето на останалите ни прекрасни автори.
Част от екипа на сайта, заедно с наградените участници в конкурса за есе по време на кампанията „Месец на театъра”
Каква е основната концепция на LoveTheater.bg?
Както е и мотото ни „От любов към театъра”, правим всичко в сайта от страстта към сценичното изкуство. Стараем се да предадем тази любов на възможно най-много хора. Когато разказваме за нашите преживявания в салона на театъра, вярваме, че можем да запалим интерес към сценичното изкуство у много хора, които ни следват или които случайно откриват наши публикации.
Какво е изкуството за теб?
Изкуството е изразяване, въпроси, отговори, търсения… Не само за тези, които го правят, но и за неговите последователи.
Имаш много интересни статии в azcheta.com, свързани с театралното изкуство и не само, но какво те провокира да изместиш фокуса към собствен сайт?
LoveTheater.bg е с много специфична тематика. Исках да създам платформа само и единствено за театър, каквато нямаше у нас. А и Александър Кръстев, създателят на azcheta.com, е един от главните „виновници” моята идея да види бял свят.
Иначе и сега продължавам да пиша и на други места, но по други въпроси, които са ми интересни и ме вълнуват.
Като млад човек какви са ти наблюденията за интереса на младите към българския театър?
Далеч не вярвам в схващането, че младите у нас се интересуват само от глупости, телефони, поп фолк и т.н. Аз лично познавам стотици млади хора, които не само ходят на театър, но и активно посещават всякакви културни събития. Дори когато вляза в салона на някои столичен театър по време на стойностна и сериозна постановка, забелязвам, че често има повече младежи, отколкото възрастни.
Хубаво е, когато се дава поле за ревюта на българското изкуство, като това не включва само театъра. Смяташ ли, че изкуството е хибридно понятие?
Изкуството има различни проявления и форми дори в моята работа има част изкуство - актът на създаването. В този смисъл можем да кажем, че изкуството е събирателно понятие, защото обединява много разнообразни елементи.
Всичко, за което пишеш, ли е лично изживяно?
Когато пиша ревюта, статии или разказвам за интересни случки, текстовете ми са израз на личните ми преживявания, нагласи и мнения. Дори при интервютата смятам, че финалният текст е резултат от личното усещане и връзката ти с човека, когото интервюираш.
Разбира се, има и много по-формални текстове, които са с чисто информативен характер, в които, както знаем, обективността е по-важна.
Част от екипа на сайта по време на първия рожден ден
В сайта се натъкнахме на една интересна статия „Етикет в театъра“. Смяташ ли, че етикетът е необходим атрибут и в живота?
Напълно. Всяко едно място си има определен етикет - независимо дали си в театъра, в офиса, на вечеря, на среща с клиент, или у дома. Има определени норми, които човек е добре да спазва, защото все пак сме „социални животни”. Най-добре се получава, когато етикетът е естествено продължение на поведението ни, а не престорени и нагласени постъпки.
Може би са те питали много пъти, но… имаш ли любим български актьор?
О, не са един и двама. Харесвам много от по-старото поколение актьори - хора, образци не само за театъра, но и за човешкия дух. За жалост много от тях си отидоха.
Поради тематиката на интервюто и на вашата медия обаче ще обърна вниманието си към младите актьори в българския театър: Христо Пъдев, Симона Халачева, Леонид Йовчев, Весела Бабинова, Димитър Иванов, Мила Люцканова, Владимир Зомбори, Димитър Живков, Ованес Торосян, Кристиана Ценкова и т. н. Те и много други техни колеги кипят на сцената всяка вечер. Такъв театър си заслужава да гледаш - с голяма енергия и желание за игра.
Как си представяш България като театрална постановка?
„Целият свят е сцена…”, защо не и България да е театрален спектакъл. Няма да обсъждаме политическия цирк, а нашия живот - този на младите хора, които искат да успяват, да работят обичани от тях професии и да градят бъдещето си. Представям си този живот у нас като на генерална репетиция, но от онези генерални, в които винаги нещо се обърква. Те са хаотични, забавни, леко разочароващи, но в крайна сметка, когато дойде премиерата, всичко е наред и публиката е на крака.
Снимки: Михаил Михайлов
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.