Мисия до Марс търси живот на планетата с българска апаратура
Спътникът Gas Orbiter (TGO), част от проекта ЕxoMars, който ще изследва газовете в атмосферата за потенциални следи от живот на Марс, с помощта българският „Люлин Марс Орбитър" ще прави и радиационни изследвания.
Люлин МО е по съвместен проект между ИКИТ-БАН и Института за космически изследвания на Руската академия на науките.
ЕxoMars е комплексна мисия до Марс, чиято цел е да намери остатъци от минал или наличие на живот на планетата.
Днес Gas Orbiter бе изстрелян. Стартът е насрочен за 09:31 UTC (11:31 бълг. време) с ракетата носител "Протон-М", носещ апаратурата на "ЕкзоМарс -2016" от космодрума Байконур.
Предишните станции бяха с определени задачи за намиране на вода, но не и със специална задача да намери следи от живот, споделиха инженери на мисията.Полетът на „ЕсзоМарс” до четвъртата планета ще отнеме седем месеца. Предвижда се „Скиапарели” да се отдели от спътника TGO на 16 октомври, за да може на 19 октомври първи да влезе в марсианската атмосфера, а вторият – да влезе в орбита на планетата. Спирането в марсианската атмосфера на TGO ще трае около една година, така че началото на работата на научните инструменти на апарата е планирано за средата на 2017 година. Според специалисти, орбиталният комплекс ще продължи да функционира до края на 2022 година.
В момента Института за космически изследвания и технологии работи върху "Люлин-МЛ", който ще е част от руският неутронен детектор АДРОН. С тази апаратура страната ще вземе участие във втората фаза на мисията, с която ще се занесе марсоход и платформа за работа до 2018 г.