Мисия Витоша: Кога планината ще е достъпна за всички?
Витоша - планината сдобила се със статута на най-стария природен парк в България и на Балканите. Дестинацията годишно е посещавана от над 3 милиона души, които копнеят за свежия въздух и невероятните картини, които природата рисува пред тях.
Допирът до природата трябва да бъде възможен за всички, но за хората с увреждания това е предизвикателство, което невинаги може да бъде поето. Тази мисъл превръща идеята в кауза за управата и приспособяването на парка.
Кътовете, съобразени с нуждите за достъп на хората с увреждания в природния парк са само 5. Сред тях са площадката в местността Дендрариума, приспособена за незрящите и алеята за достъп на инвалидни колички в местността Игликина поляна. Това, разбира се, не е достатъчно и с новите европейски стандарти идват и новите планове за приспособяването на парка в тази насока.
Светлана Петрова, директор на Дирекция ПП Витоша споделя:
От тази гледна точка паркът разработи концепция и тази концепция е Витоша да стане достъпна за всички. Или да се махнат бариерите пред тези хора, на които животът им е доста стеснен, доста ограничен и за голяма част се свежда само до техните жилища. И оттам нататък вече са търсени възможности да се преодолеят всички препятствия и всички бариери, които има пред една инвалидна количка или пред белия бастун.
Тези промени ще съборят стената между хората с увреждания и природата на Витоша, улеснявайки достъпа им до приспособените за техните нужди и физически натоварвания фитнес уреди и съоръжения. Кампанията за набиране на средства вече е отворена. Очаква се тя да даде резултат в период от една година и на 3 декември 2018г., в световния ден на хората с увреждания, те да получат своя подарък - обновена алея и площадка на Игликина поляна.
Също така се проектира изграждането на алеи и съоръжения, приспособени специално за деца с увреждания, което ще бъде от полза и за други групи от хора.
"Тези площадки и алеи, те ще дадат възможност и на майки с малки деца и на възрастни хора, които са също с ограничено движение, да се възползват от тези места и да излязат сред природата." - допълва Светлана Петрова