Успелите

Младежи от Смолян и Пазарджик почистиха коритото на река Черна

Младежи от Смолян и Пазарджик организираха акция по почистване на коритото на река Черна. Инициатор е смолянчанинът Дейвид Папратилов, който е член на риболовното сдружение “Олимпик 2002“. Той успява да събере съмишленици от родния си град, а на помощ на младежите пристигнали и техни колеги - Fishing клуб - Пазарджик.

Много реки в България са силно замърсени и обикнонвено се прибягва до почистването им чак след създали се проблеми и бедствия. За щастие има и добросъвестни граждани, които вземат нещата в свои ръце. 

„На 1 февруари, при откриването на риболова за пъстърва, отидох за риба. Стана ми много неприятно, че коритото на река Черна е много мръсно и пълно с боклуци“, разказа пред БТА Папратилов.

След почти цял ден събиране на боклуци в района на смолянския квартал „Устово“ са събрани отпадъци в над 150 чувала. Те са събрали всякакви боклуци - изхвърлени гуми, покъщнина, щайги, но най-много са били найлоновите торбички. 

Младежите решили поне два пъти в годината да се организират да чистят коритото на реката, която е тяхно любимо място за риболов. Те призоваха жителите на Смолян да спрат да изхвърлят боклуците си в реката.

“В града има достатъчно контейнери за тази работа, защото иначе след два месеца реката отново ще бъде в същото състояние - претрупана с боклуци“, допълва Дейвид Папратилов.

Вредите от замърсяването на водата

Въпреки че всички знаем за последиците от замърсяването, много хора продължават да не се замислят къде и как изхвърлят боклука си. Често отпадъците достигат до водоизточниците и насищат водата с бактерии, химикали и други замърсители. 

Дори да не усетим веднага промяна в организма си, замърсената вода е опасност за нашето здраве в дългосрочен план. Замърсителите влияят на здравето на животните и хората по различни начини.

Второто последствие е унищожаването на екосистемите. Те са изключително динамични и реагират  дори на малки промени в околната среда. Замърсяването на водата може да доведе до срив на цялата екосистема, ако не се вземат навременни мерки.

Трето: Така наречената евтрофикация -  химикалите във водните басейни насърчават растежа на водорасли. Тези водорасли образуват слой върху езерото. Бактериите се хранят с тези водорасли и това намалява количеството на кислород във водата, което силно влияе на водния живот там.

Силно замърсените води могат да доведат и до нарушения в хранителната верига. Това се случва, когато токсините и замърсителите във водата се консумират от обитателите на водните басейни – риби, миди и др., които в последствие се консумират от хората.

Как да предотвратим замърсяването на водата

Ясно е, че не всичко зависи изцяло от гражданите и общините трябва да се грижат за почистването на големите водни басейни. Въпреки това всеки има личната отговорност да изхвърля боклука си на предназначениете за това места. Съветва се разделното събиране на боклук, както и пестенето на вода, тъй като с течение на годините досъпът ни до чиста питейна вода драстично намалява. Използването на екологично чисти продукти също е от особено важно значение. Използвайки разтворими продукти, които не се превръщат в замърсители, можем да намалим количеството замърсяване на водата, причинено от домакинството.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара