Успелите

Млади IT специалисти разработиха програма, която показва дали сме болни

Пилотна разработка на млади IT специалисти показва здравословното ни състояние. Програмата е на път да стане достъпна за всеки, който има желание да я използва. 

Четирима ученици в 11 клас от Технологическо училище „Електронни системи“ правят програма, която чрез попълване на данни показва здравословното ни състояние. Идеята се ражда за едно състезание, на което трябва да представят проект на тема "Здравеопазване". Четиримата приятели не са сигурни какво точно да направят, за да се представят добре. Тогава на помощ се явява техният ментор, който им показва правилната посока.

" И докато другите отбори имаха готов проект, ние не бяхме сигурни какво точно искаме да направим и нашият ментор Димитър Николов ни насочи към нещо, с което се обработват данни. И впоследствие ние измислихме да обработваме данни, които описват конкретни здравни проблеми.", разказва Антонио Илиев.

Проектът, който учениците разработват е направен с цел елементарно използване. Това е програма, която е с празни полета за попълване - възраст, пол и референтните стойности на лабораторни изследвания, като левкоцити, тромбоцити, еритроцити и други. След като данните се попълнят, програмата обработва информацията и съобщава дали сме болни и от какво. 

За да е успешна инициативата, с която съучениците са се заели, те вкарват реални данни от изследвания на пациенти. С общи усилия младежите реализират алгоритъм, който е на базата на машинното самообучение. Това всъщност е и най-голямата трудност, пред която се изправят.

"Трябваше да разработим проекта за два дни. Най-големите трудности, с които се сблъскахме, бяха с това, че ние преди не сме правили някакви програми, които да са на основата на машинно обучение.", споделя Телериг Арсов от ТУЕС.

Приложението на 17 годишните момчета, вече специалисти, може да се използва и на професионално ниво от медици. Диагностиката е бърза и точна. Мечтата на тийнеjджърите е един ден апликацията им да бъде достъпна за всеки. В момента програмата работи само с данни за заболявания на черния дроб, но тя позволява бързото разширяване на базата с данни, което ще позволи откриването и на друг вид болести.

 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Ивелина Вълчанова

Обичам живота и се радвам на всичко, което ми поднася. Взимам с пълни шепи от него без да се замислям,защото всяко нещо, което се случва е с причина.

Оставете коментар

0 коментара