Млади учени ни представят на два международни конкурса
Български млади учени са сред участниците в конкурса EUCYS и изложението EXPO Science Europe.
През месец септември в Брюксел четирима ученици от 10-ти до 12-ти клас ще представят България на конкурса за млади учени от цяла Европа - EUCYS. Те са финалисти в съревнованието "Млади таланти" към Министерството на образованието и науката. Първите три места заеха проектите „Наличие на нулеви суми в подмножества на крайни векторни пространства“, „TrackingSystem“ и „Интелигентно земеделие“.
Проектът „Наличие на нулеви суми в подмножества на крайни векторни пространства“ е създаден от единадесетокласничката Пресиана Маринова от Математическата гимназия "Баба Тонка" в гр. Русе. Ученичката споделя, че желае и занапред да се развива в сферата на науката. Нейната разработка е поредният пробив на български млад учен в областта на алгебрата и крайните полета. Очаква се да придобие международна популярност.
„TrackingSystem“ е замисъл на ученика Виктор Даков - дванадесетокласник от Математическата гимназия „Академик Кирил Попов“ в Пловдив. Проектът представлява мобилна апликация, която при отдалечаване на ученика от учителя на повече от предварително зададена дистанция, уведомява и двамата чрез звуков сигнал. Така всеки от тях може да провери точната локация на другия на картата. Приложението е подходящо за подобряване на нивото на безопасност на учениците по време на екскурзии.
Десетокласниците Иван Иванов и Василен Цветков от варненската Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ печелят отличие със своята идея „Интелигентно земеделие“. Същината на проекта е система за мониторинг и управление на земеделски обработваеми площи, чрез която през мобилното си устройство човек може да се грижи за своите растения у дома, в случай, че отсъства или няма възможност да го прави лично.
На конкурса "Млади таланти" са отличени още три разработки, които ще представят страната ни в Световното младежко научно изложение EXPO Science Europe 2016 г. през юли в Тулуза, Франция. Проектите са „Автоматизиран пчелин“ на учениците Димитър Гугов и Мартин Иванов от Професионална гимназия по електротехника и електроника в гр. Бургас, „ArduWrite“ - машинна автоматизация на персонализиран ръкописен текст на деветокласника Звездин Бесарабов от Националната природоматематическа гимназия и "Автономен робот, подпомаган с жестов контрол", създаден от Иван Иванов, ученик в Американския колеж в гр. София.
Според заместник-министъра на образованието и науката Иван Димов конкурсът "Млади таланти" мотивира младежите с изявен интерес към науката. Той приветства ентусиастите в тази сфера, като заявява, че целта на МОН е именно подобряване на образователната среда и създаване на благоприятни условия за младите учени в страната.