Mладите лингвисти на България премериха сили в Самоков
Закриването на зимния сезон в курорта Боровец тази събота не бе единственото голямо събитие в областта през уикенда. В близкия град Самоков 120 младежи от цялата страна се надпреварваха, но не със ски на краката по белите писти, а с химикал в ръка пред белите листи, изпълнени със задачи на неизвестни езици.
В град Самоков от 8-ми до 10-ти април се проведе заключителният кръг на Националната олимпиада по математическа лингвистика 2016. В него взеха участие най-добре представителите се 120 ученици от областните кръгове в цялата страна. В рамките на събитието състезателите взеха участие, както в индивидуално, така и в отборно състезание. Бе определен и разширеният състав на националния отбор на България по математическа лингвистика. 16 младежи на възраст от 15 до 19 години ще се борят за място в 8-членния отбор, който ще пътува за Международната олимпиада по лингвистика в град Майсор, Индия от 25ти до 29ти юли 2016.
Националният кръг бе открит на 8ми април с тържествена церемония в местното читалище, на която талантливи певци и танцьори от градчето в подножието на Рила получиха поле за изява. На следващия ден – 9-ти април програмата продължи с четиричасово индивидуално състезание, в което учениците се сблъскаха със задачи на туарегски, унгарски и каннада – един от езиците, говорени в южния индийски щат Карнатака, където се намира и град Майсор.
След екскурзия до средновековния комплекс Цари Мали град край близкото село Белчин, дойде време и за обявяване имената на най-добрите 16 състезатели през изминалата лингвистична година. Към класирането за деня бяха прибавени и точките, завоювани на провелото се в началото на февруари в град Сливен, Национално състезание по математическа лингвистика 2016. Пъстрата група от лингвистични вундеркинди включва 8 момчета и 8 момичета, като най-младата от тях е едва 8 клас. Може би очаквано, СМГ София може да се похвали с най-много национали – трима. Но и по-малките градове имат своите ,,бели лястовички‘‘, пример за което е и победителят от индивидуалната надпевара в Самоков единайсетокласникът Енчо Мишинев от МГ Ямбол.
Третият ден на мероприятието бе посветен на двучасовото отборно състезание, в което тимовете от по четирима имаха за задача да изведат езикови правила на езика каннада единствено на базата на превода на разказа ,,Приказка за стълбата“ от Христо Смирненски. Отборът победител от София и индивидуалните призьори в отделните възрастови групи бяха награден с медали и книги на церемония в двора на училището-домакин ПГ ,,Константин Фотинов“ гр. Самоков.
За повечето състезатели това бе и последен досег с лингвистиката за тази година, но за шестнадесетимата избраници мъката едва сега започва. Предстои им подготвителен лагер в Слънчев бряг в началото на месец юни, на който ще бъде определен и окончателния 8-членен състав на националния отбор. За втората осмица пък остава утехата, че тя ще вземе участие като единствен чуждестранен представител в Руската олимпиада по математическа лингвистика в Санкт Петербург през февруари следващата година.
Състезанията по математическата лингвистика включват три задачи на езици от цял свят. Дадени са думи или изречения на съответните езици и преводи на български към тях. Целта е на базата на логически съждения да се достигне до извеждане на езикови правила и решение на контролните примери към всяка задача.
Олимпиадата в Самоков бе организирана от отдела по математическа лингвистика към Сдружението на ръководителите на олимпийските отбори по природни науки (СРООПН). Ръководител на националния отбор от 2003г. насам е Александър Велинов. През тази година именно в България – в курорта Боровец - е проведена и първата международна олимпиада по набиращата все по-голяма популярност научна дисциплина. Нашенецът Иван Добрев става двукратен абсолютен шампион от състезанията през 2004 и 2005 година, а през 2008 година олимпиадата се завръща в България, като неин домакин е Слънчев бряг. През изминалата 2015 година България отново прие най-добрите млади лингвисти от цял свят. В Благоевград варненецът Данаил Пенев завоюва златен медал измежду повече от 200 състезатели от над 25 държави.
Автор: Галин Атанасов