Модерна сграда в София пречиства въздуха
Иновативна сграда в столицата улавя вредните частици във въздуха със своята фасада и по този начин го пречиства от замърсяванията.
От доста време столичани се борят за по-чист въздух в своя град. Чрез измервателни статистики е доказано, че жителите на София дишат най-замърсения въздух в България. Това е мъчение, с което никой не може и не иска да се примири и всеки ден се мислят различни начини за справяне с проблема. Някои вече правят първите стъпки за по-чиста среда.
В центъра на София се извисява мащабна сграда, която никак не е обикновена. Фасадата ѝ е покрита със специална керамика, която улавя вредните частици в атмосферата и по този начин пречиства въздуха. По химичен път облицовката ѝ е обработена с титаниев диоксид, като изчисленията сочат, че 1000 квадрата от фасадата на сградата се равняват на 70 живи дървета със среден размер.
Екологичните постижения на сградата не се изчерпват дотук. Тя цялата е един възобновяем източник на енергия. Изградени са специални колектори, които събират дъждовна вода и разтопен сняг, те се използват за нужди на комплекса.
"Тази вода я използваме за поливане на растителността в комплекса, чрез автоматизирана поливна система. Същата вода се използва и за миене на сутерените. Така че тук също имаме пестене на един ресурс, който сега е все по-актуален в България.", разказва изпълнителният директор на сградата - Николай Караянев.
Освен дъжд и сняг, жилищната сграда е пригодена да улавя и слънчевите лъчи, чрез изградени фотоволтаици, които се намират на покрива на комплекса. Енергията, събрана от слънцето се използва за зареждане на електрически автомобили или влиза в полза за общата система на сградата.
Модерният жилищен комплекс, намиращ се на улица "Сан Стефано" в столицата, притежава и спа център, захранващ се с отделената топлина от супермаркет в сградата. Отоплението е дело на термопомпи, които с тяхната енергоефективност успяват да вършат задълженията си. Прозорците на сградата са покрити с автоматизирани външни щори. Те правят сградата реагираща на всякакви климатични промени, понеже получават информация от външни метростанции.
"Тази информация се обработва в зависимост от греенето, от интензитета, от температурата на въздуха, се подава задание към тези щори. ", допълва Николай Караянев.
Прилагането на този вид архитектура в изграждането на нови жилищни сгради първоначално в големите градове, би намалил значително вредните емисии във въздуха, както и би спомогнал рециклирането на източниците на енергия. Тази крачка ще подобри изключително много качеството ни на живот в градските райони.
Цитати: БНТ