Момчил Монев: "Върхът на айсберга ще са информационните технологии"
Здравей, как се казваш?
-Здравей, казвам се Момчил Монев, на 25 съм и живея във Варна.
Къде си учил и какво си завършил? Доволен ли си от образованието, което получи?
-Учил съм в Икономически Университет Варна. Имам бакалавър по Туризъм и Магистър по Корпоративни Финанси. За мен образованието не е само ходене в университета и слушане на лекции - то е свързано със самоусъвършенстване и създаване на нови контакти, впускане в нови начинания. Така се придобива много ценен опит . Смятам, че ползите от моето образование са много и ми е помогнало за развитието, както професионално така и в личен план.
С какво се занимаваш в момента?
-През 2008 година основах моята компания. Занимавам се с финансово консултиране на компании, търговия – внос и износ на стоки и земеделие. Така че имам доста неща, върху които работя в момента. Изискват се много качества, за да се прави бизнес в България, защото не всичко е по учебник и никога не знаеш какво може да те очаква. Но пък това го прави изключително интересно и предизвикателно – точно каквото на мен ми допада.
Защо избра да останеш и да се реализираш в България, а не в някоя икономически по-развита страна?
-Този избор не съм го направил умишлено, просто още от 15 годишен работя и винаги съм обичал да се занимавам с нещо ново. Затова и не съм имал желание да емигрирам някъде. Но ако това означава да развия бизнеса си, бих го направил, макар и да знам, че тук е моето място. Изборът да се преместиш и да започнеш на чисто стои пред много млади хора в България, поради трудната реализация след като завършат университет. Това е вследствие на системата, която е грешно направена и бълва ненужни кадри поради това, че бизнесът не е близо до университетите и не предлага стажове и работа, докато все още хората се учат и могат да развиват успоредно теория и практика. Защото само едно теоретично образование не помага по никакъв начин за една успешна реализация. Това може лесно да се преодолее, ако всички университети започнат да си сътрудничат с компании от различните сектори и направят програми за работа, помагащи на студентите в тяхното развитие. Според теб на какво трябва да наблегнат младите хора, за да имат шанс за реализация в България?
-Основното нещо е да не спират да се интересуват от нови неща. Интересът им ще ги движи напред и ще им помага, за да могат да са на ниво. Много е важна мотивацията - за да поддържаш интерес към нещо трябва да имаш мотивацията да го правиш. Като не само заплащането може да бъде движеща сила, а например признанието, че правиш нещо добре и хората те търсят, за да им помогнеш. Така с всеки изминал ден ще се развиваш и ще вървиш напред, а парите ще дойдат с успеха. Най-важното е да правиш това което ти харесва, така ще се чувстваш на точното място и ще си амбициран да бъдеш винаги на ниво.
Какъв според теб е най-големият проблем в момента в страната ни и какво решение би предложил за него?
-За най-голям проблем не бих говорил, защото в момента има много проблемни области и те влияят негативно на цялото общество. Така хората се затварят в себе си и не виждат възможностите, които им предлага животът. Най-вече трябва да се стараем да бъдем по-добри, така всичко ще бъде по-лесно. Друго си е, когато хората срещу теб са усмихнати, а не намръщени и недоволни. Това може би е най-големият проблем. Но с времето всичко ще се подобри. Пътят, по който България е тръгнала е в правилната посока и може да очакваме само положителни неща.
Какви перспективи за развитие виждаш в страната ни в близките няколко години?
-Перспективите пред страната ни са многобройни. Това, което смятам, че ще е върхът на айсберга са информационните технологии и изобщо сектора на услугите, където обикновено има най-голяма добавена стойност. Надявам се, че ще има развитие в платежните системи, където в момента имам интерес и преговарям за стъпването на иновационни продукти на българския пазар и в близко време може да очаквам развитие по този въпрос. Също така голямо развитие ще има при аутсорсинг пазара. Можем да очакваме голям ръст в този сектор от 14-15 хиляди заети в момента до 40-50 хиляди до няколко години. И да не забравяме сектора на храните, където всяка година световното търсене расте. А в България все още производството не е достигнало своя пик.
Завърши с любим цитат или обръщение към читателите.
-Първо благодаря за възможността да участвам в този проект, смятам, че е чудесен пример за младите хора, които искат да направят нещо в живота си. Пожелавам успех на всички студенти и млади предприемачи - нека не забравят да се забавляват докато градят мечтите си. За да завърша, ще перифразирам един цитат на Стив Джобс, на когото аз истински се възхищавам: “Имай куража да следваш сърцето и интуицията си. Те някак си вече знаят какъв наистина искаш да станеш.”
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.