Успелите

Момичетата от UrBunny: Желанието ни е да живеем в по-толерантно към животните общество

Urbunny/Твоето зайчее платформа, движена от три изключително вдъхновяващи момичета, обичащи зайчетата и животните като цяло и, както повечето смислени проекти у нас - борещи се срещу апатията. Запознайте се с Ивелина, Виолета и Мирелла и подкрепете работата им във Facebook, Instagram и YouTube!

Разкажете ми малко повече за вас, хората, стоящи зад UrBunny. Защо започнахте проекта, каква е личната ви мотивация, с какво се занимавате извън UrBunny…

Здравейте, ние сме Ивелина, Виолета и Мирелла и сме създатели на Urbunny/Твоето зайче. Започнахме организацията си с цел да популяризираме зайчето като домашен любимец и правилната грижа за него.

Ивелина: На 30 години съм и по професия съм офис мениджър от вече 6 години. В свободното си време обичам да чета и рисувам. Първото си зайче получих като подарък преди близо 7 години. За съжаление тогава нямаше много информация за правилното отглеждане и за огромно съжаление зайчето ми живя кратко. В момента със съпруга ми имаме 3 зайчета, които са на 5, 4 и 3 годишна възраст. Обичам всички животни и се старая винаги, когато имам възможността да помагам

Желанието ми е да живеем в общество, което е малко по-толерантно към животните и уважаващо техния живот.

Ивелина с 3 зайчета

Виолета: На 37 години съм, от 5 години работя за голяма българска компания, а преди това обикалях света на круизен кораб. Обожавам рок музиката и в свободното си време съчетавам две от хобитата си - шиене и рисуване.

Първия си заек, “отвлякох” от семейство, на което помагах в грижата за деца. Когато разбрах, че обмислят да го затворят в гаража, защото клетката се пречка откачих. Кръстих го Аксел Роуз и така започна всичко :).

Скоро след това разбрах, че в България няма информация относно правилна грижа за зайчетата и започнах да превеждам статии от английски език, по темата. Това е и основната ми роля в Urbunny. Вярвам, че това, което правим с момичетата ще промени стереотипите на българите, спрямо начина, по който се отглеждат декоративни зайци вкъщи. Ако не бихте затворили котка в клетка, моля ви, не затваряйте и зайче!

Виолета с Пени и Бамби

Мирелла: На 25 години съм и работя като мениджър бизнес развитие в голям български стартъп. Още от малка изпитвам огромна любов и емпатия към животните като тези силни чувства прераснаха в борба за правата им. По мои смели планове трябваше да стана ветеринар, но осъзнах, че не ми понася да гледам кръв и трябваше да се откажа. Винаги съм имала куче до себе си, но през последните 3 години моят заек Бончо ми прави компания и ме научи да бъда по-спокойна и търпелива. Обичам да прекарвам време с приятели сред природата, но и понякога просто прекарвам часове с Бончо на дивана и релаксираме.

Urbunny / Твоето зайче беше създадено с цел разпространение на информация, но се превърна в нещо много по-лично. Сега имаме заешко общество, което на фона на случващото се в държавата е нещо като малка победа над невежеството и безотговорността.

Мирелла и Бончо

Кои са най-често разпространените митове за отглеждане на зайчета?

Интересен въпрос, дори имаме видео по темата. Митовете са много, но успяхме да ги сведем до 5 най-разпространени и това са:

- зайчето се отглежда в клетка

- зайчето мирише

- зайчето се храни с моркови и зеле

- зайчето живее 1-2 години

- зайчето е подходящо за първи домашен любимец и е подходящо за деца

По всички гореизброени точки, можем да бъбрим изключително много, но нека не прекаляваме. Всеки, който пожелае може да ни пише и да поговорим на дълго и широко по темата.

Какво трябва да знаем, преди да си вземем зайче?

Добре е да се запознаем със заека като животно част от природата, за да можем добре да си обясним какво ще ни е необходимо за неговото отглеждане. Това, което можем да споделим като много основни и задължителни неща са, че ще ни е необходимо пространство. Зайчето може да бъде отглеждано свободно или в заграждение, когато не сме вкъщи. Зайчетата са социални животни и обичат близост и внимание. Ако не се отдава необходимото внимание на зайчето, то може да стане апатично и да решите, че вече не ви е интересно да имате зайче. Храната е много важна. Тук трябва да се има предвид, че диетата на зайчето е около 80% сено, малко еднородна гранула и понякога пресни билки под формата на наградки. Най-важното, което трябва да се знае за зайчето е, че в природата те са животно-плячка, поради тази причина те са изключително тихи и ако нещо ги боли, те не го изразяват почти по никакъв начин. Трябва много добре да познаваме нормалното поведение на заека си, за да можем да разберем, когато не се държи, както по принцип и да вземем съответните мерки навреме, защото при зайчетата нещата се случват много бързо. За огромно съжаление в България нямаме много ветеринарни специалисти, които да разбират от зайчета и както всичко останало, повечето са концентрирани в София. Препоръчваме на всеки, който иска да вземе зайче да прегледа видеата ни в YouTube, които, за момента, са на най-основните теми и са водени от един от най-добрите екзотични ветеринари в България - д-р Надежда Костадинова от клиника Новет - животните и ние в Пловдив.

Работата ми с кучета ми е показала, че много често куче се взима като подарък, но след известно време, когато порастне или се окаже, че има труден характер, бива изхвърляно или оставено в приют. Със зайчетата случва ли се подобно нещо? Защо?

Случва се, дори доста по-често отколкото предполагат хората. Ако дадено животно се остави в приют е добре, но по-честата практика е да се изхвърлят на улицата. Ако е куче или коте има по-голям шанс за оцеляване (все пак са хищници), но едно зайче не би оцеляло навън.

Ставали сме свидетели на болни зайчета изхвърлени до кофи за боклук. Преди време ни информираха за намерено зайче в клетка, в полето насред нищото. Ако някой не желае да се грижи повече за животно, призивът ни е, поне да му даде шанс за по-добър живот, а не да го изхвърли и обрече.

У нас, за съжаление, няма много организации за грижа за зайчета. Защо смятате, че е важно такива инициативи да съществуват? Как бихте искали да се развият в бъдеще?

Според нас е важно да се създаде приют за зайчета. Има периоди от годината, в които има бум на изхвърлени, изоставени или такава, които се подаряват зайчета и в момента решението са приемни домове. Не е лошо като концепция, но не се намират и лесно приемни домове.

Спасеното зайче Руби преди и след

Какво послание бихте отправили на хората, които искат да си вземат зайче? А на читателите на “Успелите”?

На всеки, който иска да вземе зайче за себе си или за подарък бихме казали - прочетете и проучете, дали би бил подходящ домашен любимец за вас.

Всеки може да се свърже с нас и да поговорим за зайчето като домашен любимец.

Всички читатели бихме посъветвали да бъдат отговорни и уважителни към живота на всяко едно животно. Всяко едно улично коте или куче заслужава любов и малко гранулка.

Знаем, че не всеки може да отдели средства да купи цял чувал храна, но всеки може да погали и да даде минута любов

Има ли нещо, което бихте искали да добавите, но не съм ви попитала?

Искаме да поканим всички читатели да ни последват в социалните мрежи. Съдържанието ни е разнообразно - образователно и забавно. Всички ще се убедят колко прекрасно е да имаш зайче за домашен любимец.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мария Сомлева

Здрасти! В момента съм в гимназия. Обичам да пиша, да карам лонгборд, да чета и да плувам. Вярвам, че ако работим заедно, България има потенциала да стане едно чудесно място :)

Оставете коментар

0 коментара