Успелите

Мурсалският ни чай е обявявен за лечебно чудо

Ако искате да сте здрави, жизнени и да живеете дълго, заложете на мурсалския чай. Мурсалският чай е една от най-лековитите български билки, които растат по нашите земи, а вече е признат и извън граница. 

Пиринска билка получи световно признание и сертификат за своите лечебни свойства. Известният мурсалски чай, обявен за здравно чудо и наричан още планински, алиботушки и шарпланински, е на път да превземе пазарите в Германия и Япония. Славата на билката зад граница се носи от няколко години, като чая пият дори руският президент Владимир Путин и английската кралица Елизабет II.

Сертифицираха българския Мурслалски чай. Получи международно признание за своите чудодейни лечебни свойства.

Диворастящата му разновидност е защитена, но у нас има производители, които са го култивирали и го отглеждат в специални плантации. В този бизнес са влезли благоевградчанинът Стефан Спасов и Тодор Ташков, които вече 9 години отглеждат плантация от 8 декара с насаждението. Базата се намира над хаджидимовското село Ново Лески, на 1200 м. надморска височина, защото там е един от естествените ареали на разпространение на билката.

Много трудоемко е да се отглежда тази култура. Разчита се изцяло на ръчен труд, наемаме и други хора. Теренът не позволява използването на машини. Затова са необходими отлична организация, добра база и съвестни работници. Но трудът си заслужава, защото това е традиционен български продукт. Непрекъснато реинвестираме в производството, разказа благоевградският бизнесмен.
Благодарение на нашенка, която е микробиолог в Германия и добре презентирала пиринския чай, те успяват да пробият и на германския пазар. Преди това в немска лаборатория са направени няколко изследвания на чая, които са доказали неговата лечебна сила и той е получил сертификат.

Растението се бере веднъж в годината през лятото - месеците юни или юли, ако е на 2000 м. надморска височина, се бере през август. Мурсалският чай се използва като мощно противовъзпалително и стимулиращо храносмилателната система средство, популярен е дори и като афродизиак. Помага при бъбречни проблеми, влияе изключително добре на отделителната и половата система. Чаят съдържа 19 микроелемента от първостепенно значение за човешкия организъм като селен, цинк, мед и биологично активни, поддържащи доброто здраве субстанции.

Сертифицираха българския Мурслалски чай. Получи международно признание за своите чудодейни лечебни свойства.

Местните хора от години го използват за домашен лек, което не е никак чудно. Те твърдят, че мурсалският чай е чудодейна българска билка, която лекува почти всяка болка. Съхранил в себе си енергийната мощ на Родопите, мурсалският чай дава тонус и сила, и дарява дълголетие. Той е мощен антиоксидант и имуностимулатор, забавя стареенето на клетките, предпазва от инфаркт, инсулт и високо кръвно налягане. Има противораково действие, пречиства организма от токсините, има тонизиращо, укрепващо и антианемично действие, бори се с бъбречни заболявания, чернодробни заболявания, със заболявания на дихателната система, на сърдечно-съдовата система и предпазва от появата на атеросклероза. Препоръчва се при хроничен гастрит, ентероколит и други чревни заболявания. Мурсалският чай е приложим при редица други заболявания. При бронхит и бронхиална астма, при кашлица и възпаление на сливиците, при грип. Тази билка действа като естествен антидепресант и е една от малкото, които могат да се дават безпроблемно на деца под 5 години. Всички тези фактори оказват огромно влияние върху реномето на чая.

Среща се в Родопите и Пирин (затова го наричат Пирински чай). Името му произлиза от Мурсалица – връх в Родопите. Според легендата, мурсалската билка вирее там, където са текли сълзите на Орфей, които се стичали на земята, когато е търсел своята любима Евридика. Друга легенда пък разказва, че бог Дионис сам е избрал мястото, където да расте билката - там и до ден днешен се правят курбани по времето, когато тя се бере. Затова често го наричат и чай на боговоте. Днес най-много от него се отглежда в местността Мурсалица, над родопското село Мугла.

Събирането на мурсалски чай от естествените находища обаче е забранено. Диворастящ мурсалски чай се среща изключително рядко, а билката е включена в Червената книга на България със статут на застрашен за страната балкански ендемит.

ВИЖТЕ ОЩЕ: ТАЙНИТЕ КЪТЧЕТА НА ВАРНА: СОЦИАЛНА ЧАЙНА

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Силвия Дончева

От град Бургас съм, на 24 години, бакалавър със специалност "Българска филология". Обожавам да чета и анализирам „до кокал“ всичко изчетено, а когато не чета – пиша. Обичам разходките сред природата, източната култура, срещите с различни, интересни и мотивирани хора, и кучето си.

Оставете коментар

1 коментар

  1. supermag
    2018-09-27 15:40:05 Reply

    Много е полезен наистина!