Успелите

Музей в Казанлък обединява дигитално изживяваване и литература в едно

Музеят на Чудомир в Казанлък вече предлага дигитално изживяване чрез литературно-художествен прочит. Интерактивен екскурзовод превръща пространството в автентичен дом на културата, където група ентусиасти използват аудио-визуални похвати, за да запознаят посетителите отблизо с личноста на писателя и художник Чудомир.

Сред новите интерактивни елементи в музея се нареждат: филм за живота и творчеството на Чудомир, анимация “Шареният свят на нашенци”, заснети на фона на пейзажите на твореца, както и автентични записи с Чудомировия глас, които умело пренасят туристите към творческия процес на автора. Проекта носи името “Чудеса в музея на Чудомир” и е финансиран с подкрепата на инициативата “Ти и Lidl за по-добър живот“.

По темата директорът на литературно-художествения музей “Чудомир” Добрина Матова разказва, че стъпката към дигитализирането е била необходима и важна за реновиране и популяризиране на галерията:

“Всички съвременни музеи по света търсят ново и запомнящо се музейно преживяване и все повече от тях внедряват модерна и интерактивна техника, с която да привлекат по-млада публика. Създадохме проекта “Чудеса в музея на Чудомир” именно с тази цел – да достигнем до младите хора”, казва Добрина пред OFFnews.

Благодарение на програмата “Ти и Lidl за по-добър живот” проектът “Чудеса в музея на Чудомир” успява да придобие световна музейна стойност, увеличава се и интересът към културното ни наследство сред жители и гости на Казанлък.

В периода 13 май - 10 юни 2021 г. Lidl Bulgaria отделя по 3 стотинки от всеки касов бон в подкрепа на проекти, свързани с образователни инициативи, опазване на околната среда, култура и историческо наследство. Кампанията вече може да се похвали с четири издания зад гърба си в периода 2017-2021 г., като към момента е събрала повече от 550 000 лева и е финансирала над 70 проекта в цялата страна.

По програмата кандидатстват неправителствени организации в обществена полза (сдружения, фондации, читалища, училищни настоятелства и други организации с нестопанска цел), а експертно жури и служители на веригата оценяват постъпилите проекти. Одобрените идеи получават финансиране до 10 000 лв., което трябва да бъде изразходено за проекта в период от една година.

Кои други проекти получават помощ от кампанията, вижте ТУК.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Деница Събева

Обитава планетата Земя от 1998 година. Отдаден журналист, графичен дизайнер и маркетинг специалист. С афинитет към музиката, театъра, литературата и рисуването във всичките им измерения. Вярва, че силата на думите има способността да променя настоящето. Част от Uspelite.bg през 2021 г. благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара