На музей от вкъщи? Запознай се с пътеводителя „Един ден в музея“
„Едно е да учиш за полезните изкопаеми, съвсем друго - да видиш златото от река Искър! Едно е да учиш за еволюцията, друго - да застанеш под огромен праисторически звяр, открит от... деца като теб! Едно е да учиш за Древна Гърция, друго - да се срещнеш със супергероя Херакъл, който да ти се оплаче от съдбата си и да те изпрати с рецепта за нещо вкусничко.“
„Един ден в музея“ е пътеводител за деца и родители, издаден от издателство „Точица“, с автори писателката Зорница Христова и музеолога Тодор Петев. Книгата е илюстрирана от художничката Сияна Захариева, която запълва страниците на пътеводителя с интересни илюстрации на колекциите на столични музеи и галерии, така че те да бъдат максимално достъпни за децата.
В днешно време, когато децата са заобиколени от технологиите, пътеводителят цели да върне интереса на малките откриватели към музеите. По този начин читателите ще пожелаят да видят и да се докоснат физически до всичко, за което са прочели в „Един ден в музея“ или в интернет. А самата книга е жокер за това какви съкровища се крият в близост до нас.
Пътеводителят е подходящ както за деца и родители, така и за учители. С помощта на „Един ден в музея“ преподавателите ще могат да превръщат сухия и безинтересен час във вълнуваща разходка из софийските музеи и различните исторически епохи.
"Например като говорим за археологическия музей, търсихме историите, които са свързани с Херакъл, с Херкулес. Тъй като много деца гледат филми за супергероите, а това е един супергерой от Древността, който е бил много популярен. Тук има страшно много артефакти, които са свързани с него", разказа пред Дневник Зорница Христова.
По този начин не само героите от Древността заблестяват с нова светлина. Растенията в ботаническата градина, природните изкопаеми, техническите открития, както и неща от всекидневието придобиват изцяло нов смисъл. Говорейки за значението на солта в древния свят, авторката Зорница Христова казва:
Тя е нещо, което децата всеки ден виждат на масата си и я смятат за нещо много просто и ежедневно, а около това всъщност се е въртяла търговията на древния свят, от това е зависело дали ще оцелееш, ще имаш храна и за утре, или всичко ще се развали.
Авторите препоръчват книгата да се чете преди, по време на и след посещение в музея. По този начин информацията от пътеводителя ще бъде максимално ефективна, а придобитите знания – оптимални. Всяка глава от книгата включва въвеждаща страница, която да подготвя читателите за това, с което тепърва ще се запознават. Следва карта с обозначения на артефакти и предмети, които децата могат да видят на живо. Заниманията обаче не приключват тук. Всеки има възможност да приложи новите си знания на практика – търсейки минерали в планината, опитвайки рецепти от Древността или пък измисляйки свое собствено изобретение.
„Един ден в музея“ е триумф на всички сетива, който допринася за разширяването на светогледа на децата от най-ранна възраст.
Снимки: издателство "Точица"