На остров Суматра се роди бебе от изчезващ вид носорози
Женски носорог на име Делайла роди 55-килограмово мъжко бебе в убежище за суматрански носорози в Националния парк Уей Камбас в провинция Лампунг, в южния край на остров Суматра. Това е вторият суматрански носорог, роден в страната тази година и добре дошло допълнение към вид, който в момента наброява по-малко от 50 животни.
Родители на бебето са Дилайла и Харапан, които също обитават парка, чиято цел е съхраняването на носорозите, които са силно застрашен от изчезване вид. Малкият носорог се появи на бял свят в събота на 460-ия ден от бременността на майка си - десет дни по-рано от очакваната дата. Далила и нейното бебе са в добро състояние. Малкото вече може да стои изправено и да ходи, а майката кърми в изправено положение, се казва в изявление на Министерството на околната среда и горите на Индонезия.
„Това раждане е и раждането на втория суматрански носорог през 2023 г. То подчертава правителствения ангажимент на индонезийското правителство за усилията за опазване на носорозите в Индонезия, особено на суматранския носорог“, каза индонезийският министър на околната среда и горите Сити Нурбая Бакар в писмено съобщение изявление.
Суматранският носорог е най-малкият от петте вида оцелели носорози, които съществуват по света. Той е единственият азиатски носорог с два рога и може да нарасне до 1,5 метра височина, с тегло между 500 кг и 960 кг. За разлика от други видове, телата на животните са космати. Те са били широко разпространени в Югоизточна Азия, но вече са силно застрашени поради унищожаването на местообитанията на тропическите гори. Друга голяма опасност са бракониерите, които убиват животните заради рогата им, които са ценени за направата на орнаменти и за използване в традиционната медицина в Китай и други части на Азия. Според Световния фонд за дивата природа в света са останали по-малко от 50 суматрански носорога, които живеят основно на островите Суматра и Борнео.