Успелите

Наближава ли най-сетне краят на палмовото масло?

Забраниха излъчването на реклама във Великобритания, показваща ефекта от производството на палмово масло върху околната среда. 

Видеото доби световна известност, след като регулаторните органи го спряха с мотива, че нарушава политическите и етическите правила. Допълнителна популярност донесе и петицията в подкрепа на клипа, организирана от Марк Топс. Баща на три деца, живеещ в Южна Англия, той се надява, че посланието на рекламата ще достигне до възможно най-много хора. Петицията за падане на забраната има над 850 хиляди последователи. Въпреки, че не се излъчва, клипчето за няколко дни, има милиони гледания във видео платформите, само във Фейсбук са 13 милиона гледания, и е споделяно десетки хиляди пъти в социалните мрежи.

Видеото е изработено за търговска верига Iceland. Веригата супермаркети иска да премахне палмовото масло от продуктите си до края на 2018 г., като така ще се превърне в първата голяма британска верига, която го прави. Рекламата, озвучавана от Ема Томпсън, е част от усилията да се насърчат потребителите да бойкотират такива продукти около Коледа. Но регулаторните органи открили, че е анимационно клипче на Грийнпийс. Clearcast - органът, отговорен за забраната на рекламата, смята, че видеото противоречи на правилата в Communications Act 2003, тъй като рекламна кампания е забранена, ако води до политически край.

Това е било Грийнпийс видео, озвучено от Ема Томпсън.- казва Малкълм Уолкър, основателят на веригата Iceland. Получихме позволение да го използваме като коледната ни реклама и да махнем логото на Грийнпийс.

Веригата Iceland ще продължи да излъчва телевизионни реклами, но ще бъдат само 10 секундни клипове, в които се набляга на продукти, несъдържащи палмово масло.

Искахме видеото на Грийнпийс да бъде нашата уникална кампания. - казва Ричард Уокър, синът на Малкълм Уокър, който оглавява кампаниите им за околната среда. Казвали сме многократно, че не сме против палмовото олио, а сме против масовото изсичане на гори.

За какво се разказва в забранената реклама?

Анимационното видео се нарича Ранг-тан. В него се разказва за момиченце и орангутан, влязъл в стаята ѝ и започнал да разхвърля играчки и някои продукти. Животното страда за дома си и е все още ужасено от изсичането на гори, за да се засадят палмови дървета.  

Завършва с емоционалното послание:

Посвещава се на всички 25 орангутана, които губим всеки ден.

Какво е палмовото масло и защо е толкова вредно?

Палмовото масло е зеленчуково масло, извличано от плодовете на палмовите дръвчета. Това е най-разпространеното масло, годишно се произвеждат 66 милиона тона, като се намира във всеки втори продукт от супермаркета. Между 1990 г. и 2008 г. палмовото масло е виновно за 8% от световното изсичане на гори - тъй като горите се горят, за да се направи място за засаждането на палмови дървета, което в някои части на света е незаконно.

Оригинално е от Африка, но 85% от доставчиците са Малайзия и Индонезия. За по-малко от три години са унищожили площ два пъти по-голяма от Сингапур. С унищожаването на горите, се унищожават и животни. Между 1999 г. и 2015 г. са убити над 100 000 орангутана, други животни са измествани от естествената им среда, а хора губят домовете си. Популацията на борнейски орангутани е намаляла наполовина за последните 16 години. С горенето на горите се замърсява и околната среда.

В България от юни месец навлязоха нови изисквания към производителите на мляко и млечни продукти. Широко разпространено е използването на палмово масло в имитиращите млечни продукти, тъй като цената е ниска. С тези изменения се разделя производството на мляко и млечни продукти от това на имитиращите продукти, в които има палмово масло.

В магазините не могат да се продават насипни, а само пакетирани имитиращи продукти на отделни щандове. На техните етикети ще бъде забранено да се използва "млечен". Справка на zdrave.to показва че над 20 млекопреработвателни фирми у нас използват палмово масло. Най- много са регистрирани в Разград и Пловдив. На сайта на Българската агенция по безопасност на храните - БАБХ има регистър, на който може да се проверят всички регистрирани у нас предприятия, предлагащи млечни или имитиращи продукти.

Защо компаниите използват палмово масло и дали използването му е по-малкото зло?

Палмовото масло е изключително ефективно. - казва Др. Емма Келър от WWF. Произвеждаме повече палмово масло от дадено късче земя, в сравнение с кокосовото или соево масло на същото парче земя. Освен това производството на палмово масло дава работа на милиони фермери, като ги изважда от бедността.

Индустрията, занимаваща се с палмово масло е на стойност 40 млрд. долара. А искането се увеличава и до 2020 г. ще бъде на стойност 88 млрд. долара. Колкото и вредно да е палмовото масло, то произвежда 3 пъти повече, отколкото което и да е друго. В допълнение, че му трябва по-малко земя, за палмовото масло се използват по-малко пестициди и химичнa тор, в сравнение с всички останали растителни масла. Ако се бойкотира палмовото масло, няма да се намери решение на проблемите, а просто проблемът ще се измести, смятат специалисти. Изненадващо, палмовото масло има и здравословен плюс - то е идеален заместител на транс мазнините.

По темата има още много гледни точни, за които може да се говори. А вие ЗА или ПРОТИВ употребата на палмово масло сте? Четете ли етикетите на продуктите и знаете ли в кои има палмово масло под една или друга форма?

 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Невена Николова

Бакалавър по психология, с интереси в литературата, астрологията и образованието.

Оставете коментар

0 коментара