Над 100 000 души се включиха в първия "Ден на четенето" в България
За първи път в България се организира „Ден на четенето”. Той се проведе на 17 ноември 2023 година като са заявили участието си над 100 000 души от цялата страна. Инициативата на фондация “Четене” се реализира в сътрудничество с фондация „Детски книги“, Сдружение „Книги и четене“ и подкрепата на Stiftung Lesen (фондация "Четене", Германия).
Всички знаем, че четенето има способността да ни откъсва от скучното ежедневие и да ни пренася в паралени реалности. Освен това то ни помага да развиваме грамотността си, да трупаме знания и да усвояваме нови умения. В България има ден на книгата и авторското право, почитаме писатели и поети, отбелязваме важни годишнини и отдаваме почит на преводачите, на художниците, на учителите, на будителите. Липсва ни обаче ден, в който фокусът пада върху самия процес на четенето. Фондация “Четене” смята това за истински важно и затова организира първия "Ден на четенето" като си поставя за цел да го превърне в ежегодно събитие. На този ден вниманието се насочва към четенето и начините, по които ни обогатява то. Затова и мотото е "Четенето дава възможности."
„Без добри умения за извличане на информация от различни източници и анализирането й, индивидите: ще получат по-лошо образование, няма да успеят да се реализират успешно на пазара на труда, няма да имат достъп до навременна здравна грижа и няма да могат да се грижат за здравето си, няма да имат потребност да пазят ресурсите и да пестят, да се грижат за околната среда, няма да имат потребност да участват в културния живот и да учат през целия живот; ще са податливи на манипулации и дезинформация, което излага на опасност националната сигурност. Няма да могат да развият критичното и творческото си мислене, които са в основата на намирането на решения на проблемите и предизвикателствата във всяка сфера”, обясни за „Аз чета” съоснователят на фонадиця „Четене” Вал Стоева, позната като двигател на кампании за насърчаване на ранното четене.
На 17 ноември граждани, образователни институции, библиотеки и представители на бизнеса отделиха поне 15 минути, за да покажат, че четенето има силите да променя както самите нас, така и средата, обществото и бъдещето ни. Малки и големи читатели прекарат време в компанията на книгите или участват в събитие, посветено на тях.
В цялата страна се проведоха щафетни четения, представяния на книги, литературни двубои и куизове. Чете се във вокални студиа, логопедични кабинети, институти по медиация, фирми за СПА оборудване, арт кафенета, сладкарници и болници. При това не само на територията на страната – с нас четоха и българи от Австрия, Великобритания, Гърция, Ирландия, Италия, Кипър, САЩ, Швейцария.