Над 100 младежи отличени с "Международната награда на херцога на Единбург"
На 10 януари в Централен военен клуб президентът Румен Радев връчи „Международната награда на херцога на Единбург“ (Наградата).
Главната буква не е случайност и това не е нечия претенциозна приумица. Отличието се връчва на младежи от цял свят на възраст между 14 и 24 години като до този момент повече от 8 милиона млади хора от над 140 страни са предприели редица доброволни и предизвикателни дейности в рамките на Наградата.
А каква е идеята? Младежите развиват универсални умения, които ще им бъдат полезни за цял живот – не само от практическа, но и от морална гледна точка. Участниците в програмата си поставят стимулиращи лични цели, които с постоянство, насоки и подкрепа от опитни лидери трябва да постигнат за определен период от време в трите нива – Бронз, Сребро и Злато. А на церемонията само за тази година своите отличия на ниво Бронз получиха младежи от София, Козлодуй, Горна Оряховица, Копривщица, Свищов, Пловдив, Оряхово и Варна.
„Международната награда на херцога на Единбург“ е нещо повече от отличие – тя е кауза. И в това вярват не само екипът на Наградата в България, но и лидерите и повече от 500 младежи.
„Целта е участниците да бъдат пример за други млади хора. Да станеш по-добър от това, което си.“, сподели изпълнителния директор на Наградата в България Любомира Велчева
И за точно тази кауза се борят над 900 000 младежи по цял свят, заедно с постоянството и неуморната подкрепа на своите лидери.
„Наградата е мисълта, че си помогнал на някого да открие себе си. Лидерът полага основата за успеха на другите и след това стои отзад и ги оставя да блестят.“, сподели пред присъстващите Маргарита Кръстева, ментор в програмата.
Патронът на „Международната награда на херцога на Единбург“ – президентът Румен Радев, също не пропусна да отправи своите пожелания към присъстващите.
„Наградата дава ключът към един много ценен урок – урок за усъвършенстване. Без подкрепата на лидерите тази програма няма да може да се случи. За да бъдеш лидер, трябва да имаш визия – как си представяш своето общество и мястото си в него. Да водиш с личен пример.“