Успелите

Над 1700 възрастни бежанци са завършили курс по български език с помощта на НПО

В периода 2014-2020 г. над 1700 възрастни бежанци са завършили курсове по български език благодарение на усилията на различни организации като Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН), Каритас, Европейския съюз, Български червен кръст, Мулти култи и десетки доброволци и стажанти. За стъпките към интеграция на бежанци и мигранти, предприети от неправителствения сектор, "скролнете" надолу. 

Институциите в България не предлагат езикови курсове за лица, получили закрила в страната ни, което е голяма бариера пред интеграцията им и въобще съществуването им в държава, в която не разбират и говорят езика. За да променят тази ситуация, представители на неправителствения сектор се заемат с нелеката задача. Така Върховният комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН), Каритас и Европейският съюз (ЕС) започват да работят заедно и да организират обучението и изучаването на български език от бежанци.

Благодарение на Български червен кръст (БЧК) и Каритас София в периода 2014-2020 г. български език са научили повече от 1700 възрастни бежанци. Към момента няма официална информация за това колко са бежанците, които живеят в страната ни, но по данни, цитирани от Мулти Култи, те са межу 1000 и 2000 души.

По време на вълнуващите си срещи с пъстрите бежанци и мигранти, на които „Глас в България“ помага, забелязах, че много от тях говорят български език чудесно. Това се дължи както на тяхното желание за интеграция и отдаденост, така и на общите усилия на различни организации.

Гери, стажант в "Център за правна помощ - Глас в България"

Учебниците по български език, които се използват в обучителния процес, са плод на колаборация между Каритас София и БЧК, а финансирането за издаването им се предоставя единствено от ВКБООН и ЕС. Освен финансирането, друго успешно преодоляно предизвикателство е липсата на организация, която да преподава български език като чужд, и то на национално ниво. Това обаче се променя и от 2020 г. вече съществува Асоциация на преподавателите по български език като чужд. Асоциацията си поставя за цел "да подкрепя изучаването на езика ни от бежанци и мигранти" и работи с подкрепата на ВКБООН, Български съвет за бежанци и мигранти и Мулти култи колектив.

С всяка една от тези стъпки неправителственият сектор продължава успешно да работи за интеграцията на възрастните търсещи и получили закрила. Затова, когато следващия път съдбата случайно ви уреди среща с такъв човек, можете спокойно да го заговорите на български с „Добър ден, как си?“. Със сигурност ще ви разбере. Със сигурност ще ви се усмихне.

Гери, стажант в "Център за правна помощ - Глас в България"

Информация и визуализация: Multi Kulti

Заглавна снимка: caritas.bg

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Нина Ружина

Призванието ми е да съм учител, ако има място, на което се чувствам цяла и пълноценна, това е класната стая. Освен да съм "educator of young people" обичам музиката, планината и спорта. И да пиша. Истински вярвам в силата на думите. И на любовта.

Оставете коментар

0 коментара