Над 500 деца от Попово се включиха в уроци по горска педагогика
Eксперти от Дирекцията на природен парк „Шуменско плато“ и Североизточното държавно предприятие (СИДП) организираха уроци по горска педагогика . Над 500 деца 1 до 4 клас взеха участие в интригуващите занятия.
Ученици от две училища - „Климент Охридски“ и „Любен Каравелов“, прекараха безценно време с българските горски педагози и се запознаха с основните дървесни видове в Североизтока. Те научиха, че дърветата се делят на широколистни и иглолистни, че иглиците на бора са по-дълги от тези на елата и още много неща, по които могат да разпознават различните видове. Разбира се, получиха и подарък - новата книжка за дърветата в България, отпечатана със средства по Оперативната програма "Околна среда".
За да направят занятията още по-интересни, педагозите бяха подготвили и различни рецепти за чай, печени кестени и лечебни разтвори, които могат да се ползват от малки и големи.
Горската педагогика е най-резултатният и лесен начин за възстановяване на връзката между хората и природата. Тя цели да възстанови контакта между съвременния човек и околната среда, като неслучайно педагозите обръщат специално внимание на най-малките. Те целят да създадат връзка между децата и заобикалящия ги природен свят чрез вънуващи преживявания, които носят не само удоволствие, но и много полезни знания. Заниятията са насочени към опознаването на природата, живота в гората и разкриване на процесите в горските екосистеми чрез игри, директен контакт и уроци на открито.
Горските експерти са огранизирали обучения в множество градове в България. Обучавали са скаути, учили са деца на различни възрасти как да се грижат за гората, как се отглеждат фиданки, защо е важно да се грижим за природата и много други практически уроци.
Това обаче е първото им гостуване в община Попово, което за радост предизвика огромен интерес. Следващата среща ще бъде на територията на Природен парк „Шуменско плато“, за да могат малките ученици да разгледат пещерата „Бисерна“ и летния център.