Успелите

Над 80% от степно-храстовите екосистеми в страната са в много добро състояние

Резултатите от изследването на индикаторите за наличие на инвазивни видове в степно-храстовите екосистеми в България сочат, че в 83% от тях няма или са налични до три чужди растителни вида. Това ги нарежда в категориите добро и много добро състояние, което повишава значението им за поддържането на екологично равновесие.

Всички изследвания са извършен по време на проекта „Картиране и оценка на екосистемните услуги на степно-храстовите екосистеми на територията на България (извън НАТУРА 2000)" по програма БГ03 „Биологично разнообразие и екосистеми". 

Ръководителят на проекта доц. д-р Валентин Богоев от Софийски университет „Св. Климент Охридски" разказва, че специално подготвен екип от учени е направил три вида проучвания. Изследвани са индикаторите за биологично разнообразие - покритие на храстовата растителност, богатство на растителни и животински видове, наличие на видове растения и животни от Червената книга, както и наличие на инвазивни видове растения. Анализирани са още видът на почвата и степента й на ерозия, съдържанието на органичен въглерод и степента на замърсяване.

Специалистите са изготвили карти на различните подтипове степно-храстови екосистеми на територията на цялата страна, които се намират извън защитените зони от мрежата НАТУРА 2000. Установено е, че преобладаващата част (98%) са „Умерени и средиземноморски - планински”. Един процент са „Арктически, алпийски и субалпийски” и също толкова са „Крайречни и мочурни".

Този вид екосистеми имат голямо значение като източници на природни ресурси за населението, тъй като могат да предоставят много материални блага, но все още обществото не ги оценява достатъчно и не осъзнава тяхната важност.

Учените картираха и агроекосистемите в България, както и социално - икономическите ползи от тях. Дейностите ще се осъществяват до края на април 2017 г., като ще обхванат и едногодишни култури (житни, зеленчукови и технически растения), трайни насаждения (плодови, черупкови, лозя) и смесени.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Татяна Стоянова

Аз съм едно морско момиче, което (по ирония на съдбата) не може да плува много добре в открито море, но със сигурност не се страхува да се нагълта със солена вода, докато се надпреварва с вълните на живота. Пиша поезия, свиря любителски на китара, обичам да се сливам с природата, както и с всяка форма на изкуството.

Оставете коментар

0 коментара