Над 90 антични монети бяха открити при разкопки
Древният тракийски град Кабиле, основан около IV в. пр. Хр. върху основите на по-отдавнашно селище в подножието на днешния Зайчи връх, близо до река Тунджа, отдавна представлява сериозен интерес за археолози, като в областта са правени множество проучвания, преди официално да започнат акциите.
При разкопките на късно римски сгради, датиращи от III и IV век, в южната част на Националния резерват "Тракийски и античен град "Кабиле", учените археолози се натъкнали на уникалната находка. Кабиле е известен със своята монетарница, единствената в Тракия, която отсичала монети от бронз и сребро за всички царства и владетели. Тук са създадени първите монети с лик на човек, като образът е бил на цар Спарток. Тракийският финансов и търговски център е бил сборище на търговци от цялото Средиземноморие, като те са се стичали тук, за да обменят и купуват стоки.
Резерватът е част от "Стоте национални туристически обекти", като Кабиле е най-големият и значим тракийски град, открит до днешни дни. За величието на селището свидетелстват много археологически останки, като голяма част от тях са в отлично състояние или много качествено реставрирани. Находките могат да бъдат разгледани в самия град, където има музей с експонати.
Съществуват множество легенди за древнотракийския град, като според една от тях, той е кръстен на богинята Кибела (позната днес като Артемида), която покровителствата и бдяла над него. Според друго предание, именно на това място е било създадено виното от лозя, засадени от самата богиня в памет на покойния цар Спарток. Кибела обещала на народа, че от плодовете ще потече чудодеен сок, носещ величеството на покойния владетел. Хората използвали гроздовия сок за производството на вино, което впоследствие поднасяли на богинята, за да ги дари тя отново с богата реколта.
Кабиле е един от обектите на Регионалния исторически музей в град Ямбол. Територията на археологическия резерват заема площ от над 600 дка, като ежедневно приветства посетители от цялата страна.