Надежда в полет: България приюти нова група черни лешояди
Седем черни лешояда изминаха над 3300 километра от Испания до България, за да се включат в амбициозната инициатива за възстановяване на популацията на този критично застрашен вид у нас. Новите обитатели на Източните Родопи пристигнаха в рамките на европейския проект LIFE „Завръщането на черните лешояди в Родопите“, реализиран от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и Фондация „По-диви Родопи“.
След пристигането си в Източните Родопи, лешоядите са настанени в специално адаптационно заграждение, където ще прекарат няколко месеца под наблюдение. Целта е те да привикнат към местните условия, климат и околна среда, преди да бъдат пуснати на свобода през есента – планирано за месец октомври. През този период екип от орнитолози от Българско Дружество за Защита на Птиците (БДЗП) ще следи отблизо здравословното състояние и поведението на птиците, за да осигури плавната им адаптация към дивата природа.
Техният дълъг полет бележи важна стъпка в усилията за възстановяване на черния лешояд в България – вид, който преди четвърт век окончателно изчезна като гнездящ у нас. С тях общият брой на птиците, върнати в дивата природа в този район, достигна 33, а крайната цел е създаването на устойчива колония в Родопите.
Проектът обединява усилията на организации от цяла Европа. Испанската фондация GREFA, дългогодишен партньор в опазването на дивата природа, предостави птиците и осъществи тяхното транспортиране до България.
Черният лешояд (Aegypius monachus) е една от най-редките хищни птици на Балканите. В миналото той е бил широко разпространен у нас, но преди около 25 години изчезва напълно като гнездящ вид. Последната стабилна двойка е наблюдавана край язовир "Студен кладенец" през 1993 г.
Повече информация по темата може да намерите ТУК.