Най-добрият ни състезател по мотоциклетизъм - Мартин Чой, с двоен успех в Гърция

Най-добрият български състезател по мотоциклетизъм на писта Мартин Чой (Еко Рейсинг, BMW) записа двойна победа в Серес, Гърция, след като триумфира и в трети кръг от Балканския шампионат пред погледа на близо 2000 души публика. В условия на променливи атмосферни условия и падналият дъжд в разгара на състезателния ден, пилотите от класовете F1000, SSP600 и Superbike трябваше да карат с гуми за мокра писта.

Известно време преди блестящото си представяне вчера, Мартин Чой, който в колекцията си има 24 титли - от първенства на България, от шампионат на Стария континент и на Източна Европа по мотоциклетизъм на писта, споделя:

Победата е като наркотик, пристрастяваш се! Не омръзва, а те кара да ставаш все по-добър и по-бърз.
Наскоро той дори стана първият наш пилот в дисциплината, карал в едно от най-трудните състезания - „24 часа на Льо Ман”.

Мартин Чой е роден на 11 март 1984 г. Качва се за първи път на мотоциклет още в детската градина, а професионално се състезава от 1998 година. Той става един от най-успешните български състезатели по мотоциклетизъм на писта през последните няколко години. Всички знаем, че жестоката конкуренция в световния Мото ГП шампионат далеч надвишава нивото на родния мотоциклетизъм. Едно обаче е сигурно: Чой определено притежава спортния хъс, необходим за достигане на победа. В страна като България, където мотоциклетизмът не е на първо място в класацията на най-гледан и предпочитан спорт, както и липсата на финансова подкрепа, се изискват много усилия, за да си винаги № 1 и в Европа.

Мартин Чой

На пистата в Серес, Гърция, завърши третият кръг на Балканския шампионат по мотоциклетизъм. 110 пилоти от 8 държави (България, Румъния, Сърбия, Македония, Гърция,Израел, Турция и Босна и Херцеговина) взеха участие в състезанието, а от нашата страна 53-ма състезатели, които се изявиха в различните класове на надпреварата.

12 състезатели застанаха на старта в клас Superbike. Интересното тук бе, че фаворитът Мартин Чой стартира от втора позиция. Най-бърза обиколка в квалификацията записа пилотът на домакините Харалампос Параскевополис (Yamaha) - 1:19.146 минути, но българинът остана на само 0.243 секунди въпреки, че падна и не завърши втората сесия. Така Параскевополис потегли от пол-позишън, но Чой го изпревари още във втората обиколка, като след това същото направи и Красен Кънчев (АИТ Рейсинг, BMW). Пилотът на “АИТ Рейсинг” се опита да погне Чой, когато бе задминат от гръцкия състезател, но бързо си върна втората позиция. Отпред героят от Льо Ман караше сам и необезпокояван пресече първи финалната линия с време 18:29.731 минути, грабвайки втора победа на “Серес” в рамките на един уикенд. Въпреки натиска на Параскевополис, Кънчев успя да задържи второто място и финишира със само 0.837 секунди пасив, а гръцкият състезател се качи на третата стълбичка на подиума.

Мартин Чой с двойна победа на писта "Серес"

Друго българско присъствие в лицето на победителя от втори кръг Милен Георгиев (Aprilia) финишира на приличната шеста позиция, поради технически проблем, който го забави. Красимир Михайлов (Троян Моторспорт, Kawasaki) не отстъпи на Милан Ловрич (Yamaha). Сръбският състезател притесняваше българина през цялото време, но финишира втори на 3.233 секунди и грабна среброто. Така източноевропейският шампион във F1000 за 2015-а година се поздрави с втора победа за настоящия сезон в по-малкия клас, а челната тройка допълни друг роден пилот - Тодор Меченски (Yamaha).

Други наши пилоти са Михаил Атанасов (Suzuki), Калоян Ангелов, Йордан Алексиев (Suzuki) и Жулиета Ленкова (Aprilia), която спечели победата в клас  SP125, завъртайки всички 10 обиколки за 17:11.5 минути, като на второ място и на цели 11.377 секунди остана състезателят на домакините Антониос Аврамополис (Aprilia), а подиума допълни Разван Матеш (Aprilia).

България спечели двете отборни титли по нации. Втори са Сърбия, а трети Румъния.  Родните ни пилоти изтърваха победата единствено в клас Supersport 600, където първи с време 15:54.506 минути завърши сърбинът Ненад Стоянович (Yamaha). Въпреки нестандартните атмосферни условия, родните състезатели донесоха трета отборна победа на България в Балканския шампионат по мотоциклетизъм на писта. Той продължава на 25-26 юни в Аданката, Румъния.