Успелите

Най-доброто от бизнеса у нас за 2020 година

Изминалата година беше една от най-тежките за голяма част от бизнесите. Въпреки това българските предприемачи и мениджъри не се обезкуражиха от пандемията, а положиха големи усилия, за да запазят работните места на служителите си, отношенията си с клиенти и доставчици и да излязат от кризата още по-силни. Нещо повече, българският бизнес също имаше своята сериозна роля в подпомагане на битката с пандемията, като, само към 23 март 2020 г., даренията от български компании надвишаваха 1,6 млн. лв., а впоследствие се увеличиха още. Едновременно с това, множество български компании разработиха продукти, решения и иновации, които помагат за решаването на хуманитарната ситуация.

В света на родния бизнес не липсваха амбициозни проекти, иновативни технологии и решаване на големи предизвикателства. Развитие имаше както в индустрията и производството, така и в технологичния и стартъп сектор.

Технологични проекти:

Набрани финансирания от български стартъпи:

Нови инвестиции и работни места у нас:

  • Paysafe обяви, че отваря офис за 200 души във Варна
  • Съкровищницата на Световната банка разкри 19 позиции в София
  • Nestle инвестира 23 млн. лв. във фабриката си в София

По-долу може да прочетете още за някои от най-интересните развития в българския бизнес през 2020 г.:

Българска оригами бутилка набра над $100 000 в Kickstarter

DiFOLD Origami Bottle е сгъваема бутилка за многократна употреба с изключително практичен дизайн, която заема минимално пространство, а капачката й от неръждаема стомана се грижи да не протича. Бутилката лесно се побира в дамска чанта или куфар, а интегрираната ѝ халка за закачане прави възможно да се закачи и за раница или колан.

След разработването на завършена версия на бутилката, Радина и Петър регистрират проекта в платформата за групово финансиране Kickstarter и успяват да наберат средства много над първоначалната си заложена финансова цел от $15,000, които достигат над $100,000. Преди успешната Kickstarter кампания от DiFOLD събират контакти на заинтересовани от продукта.

"Произведено в България" вече и в eBay! Страната ни е първата от Източна Европа със своя страница

eBay Export Revival, която цели насърчаването на износ чрез онлайн търговия. Фокус на програмата са най-вече малките и средни фирми, които продават онлайн. Първите, които ще се възползват от това, са петдесет фирми от региона на Пловдив, които са преминали своето обучение в програмата. В края на обучението всички фирми вече са имали регистрирани магазини в eBay, а някои са направили и първите си продажби. Самата инициатива среща и подкрепа от страна на българските институции в лицето на Министерството на икономиката, Изпълнителната агенция за насърчаване на малки и средни предприятия (ИАНМСП) и община Пловдив.

Силистренска компания пуска прототип на първите български катамарани

Силистренската компания "Елика-Елеватор" работи по прототип на първите луксозни катамарани у нас. От дружеството очакват през следващата година да са готови завършени прототипи. В момента "Елика" разработва три модела катамарани – два моторни с марката Omaya, както и един ветроходен модел под марката Dondra. Първите модели са предназначени основно за индивидуални клиенти, докато вторите – за компании, които ги отдават под наем. Ветроходните катамарани са с размери 44 фута (13.5 м), а моторните - 50 и 60 фута (15 и 18 м). Концепцията на "Елика" е катамараните да съчетават лукс и практичност, както и да са лесни за управление.

Малките големи: IT компания от Враца се нареди сред най-добрите в Източна Европа

Врачанската “Вола Софтуер” попада сред най-добрите ИТ компании в България и Източна Европа според Американската платформа за оценки и отзиви Клъч благодарение на своите разработки на уеб и мобилни приложения. Клиент на врачанската “Вола Софтуер” е и Световната банка.

Към момента екипът на “Вола Софтуер” се състои от 15 души. Един от интересните проекти, по които работят, е Smartagrisk, което е платформа, прототип за застраховки на земеделци, използваща блокчейн, а клиент е Световната банка. Друг важен международен проект е Broadwaypass - сайт за продажба на билети за театри в Ню Йорк на крайни клиенти и продажба на едро към брокери на билети. От компанията изработват и сайта на Free Sofia Tour, както и дигиталния архив "Карта на времето" по инициатива на Регионална библиотека “Христо Ботев” - Враца, който печели редица награди за съхранение на културното наследство.

Кои са българите в SpaceX, които допринасят за успехите на компанията?

На 30 Май 2020 г. SpaceX, съвместно с NASA, изстреля ракетата SpaceX Falcon 9, на чийто борд имаше двама астронавти - Боб Бенкен и Дъг Хърли. Докато те двамата летяха към Международната космическа станция, на Земята четирима българи, които работят в SpaceX, гледаха нагоре.

В SpaceX всъщност работят няколко българи, и то не на незначителни позиции. Като добавим и факта, че технология на българската компания за нано-сателити EnduroSat също е част от цялото космическо приключение, поводите за гордост стават още повече.

„Индустриален парк Шумен“ расте с четири нови завода

В “Индустриален Парк Шумен” ще бъдат изградени нови четири завода. Това съобщиха от община Шумен, цитирайки изпълнителния директор на парка Николай Тончев. Инвеститорите в новите четири завода са както местни, така и чуждестранни дружества.

Допълнителните инвестиции идват на фона на успешна 2019 година за Индустриален парк – Шумен, в която счетоводната печалба на парка е била в размер на 2,133,975 лв. Освен това в края на миналата година Министерският съвет осигури допълнителни 1,2 млн. лв. за изграждане на довеждаща инфраструктура до парка.

Българска компания произвежда тъкани без използване на вода

Текстилното производство е едно от консумиращите големи количества вода. Така например по приблизителни оценки, за производството на една памучна риза се използват около 2500 литра вода. Една българска компания обаче спестява водата при производството с иновативната си технология Watersave, която е в процес на патентоване.

Съвместно с експерти от швейцарска компания, "Аглика" разработва иновативен метод, при който за багрене на тъканите не се използва никаква вода. Дружеството първо тества в лабораторни условия новата технология за производство на чаршафи, хавлиени кърпи и друг битов текстил, а впоследствие започва и серийното им производство в завода си в Твърдица.

Технологичният център на Bosch в София започва и хардуерни разработки

Компанията "Роберт Бош" е световен лидер в сферата на термотехниката, сградните технологии, електрониката и автомобилното оборудване. През изминалата година Bosch откри в „София Тех Парк“ инженерен център за разработването на софтуер за автомобилната индустрия. От тази година софийският офис на компанията ще има и хардуерен отдел, който ще работи по инженеринга на ключов компонент за управление на автомобилите.

Софийският център на Bosch създава цялостни решения за автомобилите на бъдещето. Българският екип на компанията участва в повече от 40 международни проекта съвместно с развойните звена на Bosch от други държави. Проектите, развивани у нас, следват големите тенденции в сферата, като автоматизирано шофиране и електрификация на превозните средства, а част от интересните разработки включват: софтуер за основните компоненти на електрически велосипеди (eBike), системи за оценка на поведението на шофьорите, използване на изкуствен интелект за предотвратяване на катастрофи, ново поколение предна автомобилна камера, която разпознава знаците, следи пътната обстановка и подпомага за повишената безопасност на пътя.

Българска компания разработи кабина за дезинфеция. Дарява прототипа

Изобретението е дело на компанията за специализирани системи и автоматизация на производството “Спесима Инженеринг” и целта му е да предостави качествена дезинфекция на болничния персонал както и на хора, работещи в зони, изискващи отлична хигиена.

Машината, носеща името Desinfecta, е с капацитет от 60 до 80 души на час, защитена е със заявка за патент и търговска марка в Патентното ведомство и отговаря изцяло на всички изискания и норми за безопасна работа.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Йонко Чуклев

Аз съм смел мечтател, непоправим оптимист, юрист и финансов колумнист. Моята страст са импакт-инвестициите, иновативните бизнеси и технологиите. Мечтая за България, която е технологичен и дипломатически център на Балканите.

Оставете коментар

0 коментара