Най-голямата праисторическа сграда в Европа е открита в България
Най-голямата праисторическа сграда е открита в България, това пише преди година "Дейли Мейл". Според изданието праисторически култов комплекс, датиран като 7500 годишен, е открит на територията на страната.
Въпросният археологически паметник се намира на остров в езерото Дуранкулак и е част от неолитно селище. Обектът, който е известен като „добруджанската Троя", е проучван още през 70-те години. При разкопките тогава са открити артефакти, датирани от 10 000 г. пр. н.е.
Сградата, обявена като най-голямата праисторическа постройка на стария континент, вероятно е била двуетажна. Този вид постройки през неолита са показвали високо социално положение, но не са били голяма рядкост и на много праисторически археологически обекти са откривани и проучавани такива. Тази, регистрирана при Дуранкулак, обаче е с внушителните 200 кв.м площ на всеки един от етажите. Това я нарежда сред най-големите по размер сгради от периода на неолита.
При разкопки е открито злато, считано в продължение на няколко години за най-старото обработено в света, по-старо и това, намерено при разкопаването на Варненския халколитен некропол. През този археологически сезон, при село Юнаците бе намерено манисто от китайска доброволка, участваща в разкопките на място, което бе датирано като най-старото обработено злато в света.
Селището при Дуранкулак е една от археологическите гордости на България. То е сравнително добре запазаено, поради своята естествена непристъпност.