Успелите

Най-интересните и рекордни мартеници в деня на Баба Марта

Ученици от Айтос направиха мартеница с дължина над 7 км., връстниците им от Пловдив обиколиха училищен двор с бял и червен конец, а във Видин направиха жива мартеница.

Деца от 5 до 8 клас изработиха рекордно дълга мартеница, с която ще кандидатстват за книгата на Гинес. Пресуканите червени и бели конци бяха опънати от учениците в центъра на Айтос. Малки и големи се зарадваха на труда им и ги окуражиха в усилието да съхранят българските традиции. Направата на мартеницата е отнела около 2 месеца. Червено-бялата плетка е изработена в часовете по техника и технологии. Някои от децата се похвалиха, че са сплели конците за традиционната празнична украса с миксер.

Изглежда изобретателността на учениците дава резултат, защото ефектът, показан днес пред айтосци възхити и прикова вниманието на медиите в страната, които отразиха разтеглянето на мартеница в централната част на града.

В Пловдив гимназистите от СУ "Св. св. Кирил и Методий" направиха мартеница, с която обиколиха училищния двор. В изработването ѝ се включи дори кмета на район „Западен” Димитър Колев. Инициативата на пловдивските ученици за изработване на символ за 1 март е факт вече втора поредна година. Преплетените бели и червени конци според учащите са символ на приятелство и толерантност. Децата са подкрепени от своите учители, които също са помагали при изработката на мартеницата. Всички те си размениха мартеници с кмета Димитър Колев и си пожелаха здраве, щастие и късмет.

Във Видин пък 600 деца направиха жива мартеница, групирайки се във формата на сърце на централния площад в града. Децата бяха в червени и бели тениски и изградиха заедно символа на любовта. Когато се хванаха за ръце, те извикаха: „Честита Баба Марта, свят!” Подобна жива мартеница във Видин правят за четвърта поредна година. Тя е била във формата Пижо и Пенда, както и на усмихнато лице. През 2015 г. Видин регистрира рекорд за най-дълга мартеница.

Кметът на града благодари на тазгодишните участници, които изобразиха с телата си живата мартеница и връчи грамоти на училищата, от които са участниците в акцията по посрещане на 1 март с жив символ на празника.

Примерът на учениците е вдъхновяващ и нагледен урок по родолюбие.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мая Джамбазова

Родена съм през 1988 г. във Варна, където живея и до днес. Студентските си години прекарах във Велико Търново, превръщайки хобитата си: история и психология, в професия. Първите ми статии излязоха в университетския вестник на ВТУ. Обичам да пиша материали за история, археология, кино, театър, различни културни събития, рок музика и не на последно място, за книги.

Оставете коментар

0 коментара