Най-красивите къщи на Стара Варна
Всеки, който се разходи в историческия център на Варна, ще се потопи в атмосфера на старинна архитектура, на места отлично съхранена, другаде попаднала в ръцете на не толкова добри стопани. В годините след Освобождението Варна изживява период на подем, в който бързо започва да променя своя облик. От типичен ориенталски град с тесни криволичещи улици се превръща в първостепенно пристанище на България, летовище и културен център. Изграждането на двореца Евксиноград като лятна резиденция на монарсите от Третата българска държава и обявяването на града за Лятна столица на България е също важен детайл от градската история. Антуражът на властта, наред с множество предприемачи, индустриалци, военни и политически дейци, се установява във Варна.
На варненските архитекти Дабко Дабков, Стефан Венедикт Попов, Георги Костов, Антон Франгя и други е възложено проектирането на частни домове и летни вили. В края на ХІХ век преобладаващо е влиято на еклектика между неокласицизъм и необарок, от които разкошни примери са запазени, разпръснати из целия град. В началото на ХХ век във Варна навлиза модерният сецесион, който бързо завладява градските пространства. Архитекти, инженери и предприемачи работят заедно и същевременно се надпреварват в проектирането на най-елегантни и кокетни фасади.
Много често по тези сгради могат да се открият и скулптурно-пластични детайли, по-голямата част от които са създадени от бележития варненески скулптор Кирил Шиваров. В едно недалечно време варненци успяват да изградят своя стилен и чаровен крайморски дом, с творчески ентусиазъм и придобито академично образование от европейските университети. Днес опазването на това архитектурно наследство е отговорност на цялото общество.
Християн Облаков
Очаквайте скоро и най-красивите обществени сгради на Стара Варна!
Споделете с нас в коментар под статия най-красивите стари сгради на вашият град. Нека им се насладим заедно.
Лора Минкова
2016-01-29 17:21:11 ReplyПо грозен град от Варна няма в света. Няколко не много хубави стари къщи и стотици хиляди грозни панелки. Каквото и да се прави няма оправяне.
Венелин Добрев
2016-01-30 12:28:40Като цяло хиляди хора са на обратното мнение, включително и аз. :) Варна е един от българските градове с най-добре запазен исторически център. А в крайна сметка в статията са само част от старите къщи - няма ги обществените сгради и старите хотели, които са далеч по-внушителни и запазени.
В. Тонева
2016-01-31 12:31:16 ReplyМоите адмирации са за сградата на Читалище "Варненски будители" в стил "Неокласицизъм" на бул. "Сливница" зад гърба на Общината. 10-ина години съм работила за това читалище и все още съм член, въпреки, че не живея във Варна и съм свидетел през какви препятствия трябваше да мине, за да се спаси от посегателства, да се реставрира по програма "Красива България" и да се поддържа в този вид от екипа на читалището. Огромна благодарност на секретаря на читалището Соня Михайлова и председателя Румяна Йоргова!