Успелите

Най-споделяната позитивна новина: Снимките от телескопа "Джеймс Уеб", които са навсякъде

Не е рядкост човек да се събуди, да провери социалните мрежи и да види едно и също нещо в десетина поредни публикации. Рядкост е това нещо да е красиво и смислено, да е нещо значимо за цялото човечество, нещо, което е самата есенция на това да сме хора. Може би не сте го погледнали от нашата гледна точка, но снимките от телескопа "Джеймс Уеб" са най-голямата позитивна новина от... всъщност от много време насам. Добри новини винаги има, но много рядко толкова хора се вълнуват от тях едновременно. Споделянето на снимките отново и отново връща вярата ни в човечеството, защото, в крайна сметка, не сме ли направени всички от звезден прах?

Телескопът "Джеймс Уеб" е изведен в орбита през декември 2021 година. Проектът е съвместен на НАСА, Европейската космическа агенция и Канадската космическа агенция. Сега за първи път виждаме толкова детайлни снимки от дълбокия космос, най-отдалечените изследвани кътчета на Вселената.

Първата снимка е най-далечното изображение, което човечеството е виждало във времето и пространството и показва галактики, формирали се малко след Големия взрив преди повече от 13,8 милиарда години. И ако мислиш, че това е впечатляващо, колко ли по-впечатляащи неща крият самите галактики? Защото в тези галактики може да има живот. Може да има толкова много невиждани чудеса.

Самите снимки изглеждат така нереални, толкова далечни и величествени, че ни е трудно да възприемем какво виждаме наистина. Но фактът, че изображенията са навсякъде показва нещо много важно - че се чувстваме част от едно голямо цяло, част от Вселената, част от Космоса. Свързани не само помежду си, но и с всичко отвъд небето и звездите, които виждаме.

На заглавната снимка се виждат млади звезди в мъглявината Карина, където ултравиолетовата радиация и звездните ветрове са формирали огромни „стени” от прах и газове. Мъглявината се намира на 7500 светлинни години от Земята.

Друга снимка показва Квинтетът на Стефан - визуално струпване на пет галактики, четири от които образуват първата компактна група галактики, виждана някога. Тя е открита от Едуар Стефан през 1877 г. Групата е най-изучаваната от всички компактни галактически такива. В най-ярката от тези галактики − NGC 7320, се наблюдават обширни области от йонизиран водород, които са и области с бурно звездообразуване.

А някои звезди пазят най-доброто за последно и умират повече от красиво.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара