Най-ценната капка: Кръводарителска акция на Посолството на Словашката република и БЧК
100 лева. Минималната цена за една банка кръв. Но да продадеш кръвта си звучи точно толкова неуместно, колкото и да продадеш живота си. Даряването от друга страна е свещен акт. Тогава не очакваш нищо в замяна – стига ти да знаеш, че си спасил нечий живот.
За пръв път по инициатива на Посолството на Словашката република в България и на Българския Червен кръст се организира кръводарителна кампания. Идеята хрумнала на посланика на Словакия, г-н Мариан Якубоци и е обвързана с международния ден на студентите – 17-ти ноември. На този ден преди 27 години в тогавашна Чехословакия започнала Нежната революция, която утвърдила традицията „Младежка капка кръв“. От тогава всяка година студентите в Словакия даряват от кръвта си.
Целта на събитието е тази благотворителна акция да придобие успеваемост и у нас.
„С колегите от Европейската комисия се стремим да не обсъждаме само политически и икономически теми, а и да бъдем активни по въпроси, които засягат самото ни съществуване и са значими за хората – нашето здраве и нашият живот. Тази благотворителна инциатива е точно такава, и за да набере популярност, всяка година преди Деня на студента ще организираме кръводарителна кампания в България.“ – споделя посланикът на Словакия г-н Якубоци.
Той също е съпричастен с каузата и е дарявал кръв 7 пъти. Пред Uspelite.bg по този повод добавя:
„Човек се чувства много по-пълноценен и изпълнен с мир. Прекрасно е да даряваш кръв, пробвайте и ще разберете!“
Всеки ден, в българските болници деца, родилки, тежко болни пациенти и пострадали се борят за живота си. Той зависи от нашата съпричастност – 450 мл. кръв могат да спасят три човешки живота. Кръвта е дефицит в болничните отделения и много често при тежки операции трябва тепърва да се търсят донори. А понякога е твърде късно да се почака, макар и само с няколко часа...
И ако сте склонни да помогнете на нуждаещ се, но се колебаете, защото не знаете как кръводаряването ще се отрази на организма ви, доброволката Александра Илиева, която за първи път дарява най-ценната частица от себе си ще ви успокои:
„Абсолютен мит е, че кръводаряването има неблагоприятни последствия за организма, даже напротив – това стимулира производството на червени кръвни телца и подобрява кръвообращението. Аз дарявам за първи път и въобще не съжалявам. Чувствам се леко отпаднала, но това е съвсем нормално – след прием на повече въглехидрати и заслужена почивка, тялото ми ще бъде напълно възстановено и дори по-здраво.“
Все пак да не забравяме, че процедурата по кръводаряване е отговорен акт и трябва да се прави разумно и информирано. Не всеки е способен да дари кръв, дори добрата му воля да го изисква. Затова преди кръводаряване медицинските лица проверяват здравословното ви състояние и нивото на хемоглобина в кръвта ви. Ако то е ниско, значи не сте подходящ донор. Но дори и да се вписвате в перфектния профил на кръводарител, не бива да прекалявате. Мъжете могат да даряват кръв 5 пъти в рамките на една календарна година, а жените – 4 пъти, като интервалът между две кръводарявания трябва да бъде минимум 2 месеца.
Алекс допълва:
„Бих се радвала, ако всяка година се провежда такова събитие, аз лично ще го споделя с приятели, за да могат и те да се включат, ако желаят. Организаторите ме изненадаха с прекрасното отношение и благите усмивки към доброволците. Сигурна съм, че заредиха кръвта, която дарих с положителна енергия. Освен това ме изпратиха с една огромна торба със сладкиши!
В акцията се включиха посланици и дипломати от други посолства, доброволци, служители и партньори на БЧК, също и студенти от Софийския университет.
Автор: Мария Ивайлова