Честит Свети Валентин. Умират ли наистина българските традиции?
Покрай празнуването на Свети Валентин и Хелуин у нас винаги започва да се говори за това как българските традиции вече са умрели. Дискутира се как сме се продали на Запада, на Изтока (или която друга посока на света харесате), че не пазим завета на дедите си и прочие други коментари, някои от които дори с расистки характер. Разбирам опасенията на критиците, но това са процеси, които се наблюдават в световен мащаб, и то най-вече в следтствие на глобализацията. Лично аз смятам, че е напълно нормално един човек да заведе любимата си на ресторант, да ѝ купи бонбони и подарък за Свети Валентин и пак да обича страната си и да е готов да даде мило и драго за нея. Също така нищо не пречи на едно дете, което пламенно и искрено рецитира Ботев и Левски, веднъж в годината да се облече като призрак и да събира бонбони.
В настоящия момент българският фолклор изживява един малък ренесанс.
През тази година има десетки, а може би и над сто фестивала на фолклорна тематика, които може да посетите. Голяма част от тях са свързани с автентичното представяне на определени традиции. Фестивалът "Сурва" дори намери своето място в списъка за културно наследство на ЮНЕСКО. Като цяло все повече млади хора се записват на народни танци или по някакъв начин се интересуват от тематиката. В много училища в страната учителите учат младите на традиции и родолюбие, въпреки спорното съдържание на учебниците. Има проекти за българска анимация, базирана на мотиви от фолклора ни, а някои модни компании вече включват в своите колекции дрехи с традиционни шевици и елементи.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Седем български хора, в които ще се влюбите
Всичко, което е описано по-горе, се дължи именно на интереса на младите хора (и не само!). Българите се връщат към това, което ги е обединило и запазило през вековете в далеч по-трудни времена.
ТРАДИЦИЯ не означава да съхраниш пепелта. ТРАДИЦИЯ - това е да пренесеш пламъка през вековете!