Напиши писмо до министъра в рамките на "Пощенска кутия за бъдеще"!
На 26ти октомври Сдружение SOS България даде старт на кампанията "Пощенска кутия за бъдеще" с цел допринасяне за успешното социално включване на младежите, напускащи центрове за настаняване от семеен тип.
Лице на кампанията е Гери Турийска, която апелира към гражданите да напишат писмо до министъра с молба за въвеждане на нова и изключително важна социална услуга.
В държавните институции все още липсва разбиране на проблема в неговата цялост, младежите биват подкрепяни в процеса на търсене на работа, но липсва подкрепа за задържане на работа, липсва проследяване на младежите, започнали работа по отношение на това задържат ли се на работното място или напускат и отново търсят работа. По отношение на мястото за живеене битува все още институционалното мислене за подкрепа – предлагане на социални услуги като ЦНСТ, Защитено жилище, Наблюдавано жилище, които са по-скоро близки до институционалната форма на грижа в група, отколкото до самостоятелно организирано домакинство. Ето защо стартираме кампанията „Пощенска кутия за бъдеще“.
Самата услуга бива официално представена в рамките на конференцията „Пътеки към свободата“, състояла се на 20 октомври. В основата си, услугата акцентира върху напътствието на младия човек след напускане на институцията.
Годишно около 400 младежи, навършили 18, напускат алтернативна грижа и започват самостоятелен живот.
Често срещан проблем обаче е липсата на изградени умения за живот, далеч от институцията. SOS детски селища идентифицира нуждата от съпровождане на тези млади хора в пътя към самостоятелност. Съпровождането ще бъде извършвано от социален работник или друг специалист в първите 3 години след напускането на алтернативната грижа.
„Вярвам, че всеки младеж заслужава да бъде подкрепен в началото на своя самостоятелен живот. SOS Детски селища България имат чудесна програма, която прави точно това и смятам, че тя трябва да бъде достъпна за всички младежи, напускащи грижа. Затова нека напишем писмо до Министъра да въведе услугата“, споделя Гери Турийска.
Друг жизненоважен аспект е ежемесечното финансово подпомагане за базови нужди като жилище, храна, транспорт.
Доказателство за ефикасността на предложената услуга е поограмата „Начало на самостоятелен живот“. Тя съществува от 2001 г. и досега е подпомогнала 336 младежи и девойки.
Това са 336 успешни млади хора, на които Сдружението е помогнало да си стъпят на краката и да заживеят самостоятелно. 336 млади хора, които днес са самостоятелни и успешни, защото са били ежемесечно подкрепяни за покриване на базовите си нужди и разходи като жилище, храна и транспорт. Били са консултирани и напътствани при търсене на работа или продължаване на образованието си. 336 млади хора, които ако нямаха тази подкрепа, нямаше как днес да бъдат самостоятелни!
Кампанията стартира на 26 октомври и ще продължи до 25 ноември 2022 г.
Всеки, който иска да изпрати писмо до Министъра и да подкрепи кампанията, може да го направи още днес!
Медийни партньори на кампанията са: Bulgaria ON AIR, БНТ, Radio FM+ и БНР.