Успелите

Наръчник бори фалшивите новини - бори се и ти!

"A Field Guide to “Fake News” and Other Information Disorders" , който всеки може да изтегли напълно безплатно в свободен вариант, се стреми да разшири кръгозора по темата и представя увлекателно основите на фалшивите новини, как да ги разпознаваме и да се борим с тях.

Fake news - чумата на новото време (в общи линии тя също се разпространява от мишки), срещу която, за съжаление, ваксина още не е измислена. Лекарства за щастие има: един чуден пример са тениските на Успелите, друг - "Медийното око", а най-новият е наръчникът на международната издателска мрежа Public Data Lab. 

В неговите около 200 страници чрез интересни схеми са описани основните проблеми и способи на фалшивите новини - пропагндата, кликбейта, генерирането на viral content; насочва се вниманието към процесите, благодарение на които те се появяват, доказвайки, че не се ограничават само до политически конспирации.

Наръчникът е оформен в 5 глави: скициране на горещите fake news точки във Фейсбук, проследяване на циркулацията на фалшивите новини в мрежата, анализиране на техническата и комерсиална структура на дезинформационните сайтове, що е то политическо memе и каква е работата на Туитър троловете (да, има такава работна позиция).

Темата за фалшивите новини е широкообхватна - дори Омир би срещнал трудности в написването ѝ. И да, тя е зараза, достигнала своя ПИК сега (съвпаденията с лице и новинарски сайтове е напълно случайна), но води началото си още от Древен Рим - Октавиан разпространява "ексклузивни" факти за Клеопатра и тя и Марк Антоний се самоубиват няколко месеца по-късно. Разбира се, може да се окаже, че американските секретни служби са ги отровили, но това е друго.

По чистата журналистика отдавна жълтеят петната на фалшивите новини, чиято цел далеч не е да информира или даде ясно мнение по злободневен проблем. Сензациите са изместили важното, механичното съгласяване и разпространение на скандали са изхвърлили разсъдъка от главите на много хора. Но има и такива, които се доверяват на доброто и безпристрастно отразяване на събития (и, да, ти си един от тях, усмихни се на хората, които те следят от камерата на телефона/ лаптопа) и за щастие все още са останали журналисти, които са лъч надежда за четвъртата власт, защото тя е повече от споделяния, кликове и ненужна информация.

Един от тях е Светослав Иванов, чиито думи на TEDxStaraZagora през май докоснаха мен и публиката и отвориха позатворените очи на някои (признавам, дори моите, но това сякаш се дължи повече на късогледство). Наслади се и ти, пък после се позамисли - заслужава си.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мартина Друмева

Непораснало дете, което е влюбено в книгите, киното, красотата в душите на хората, спорта, смеха, фолклора, писането...във всичко.

Оставете коментар

0 коментара