Успелите

"Наранените нараняват": Как да ограничим агресията и езика на омраза

Всяко второ дете в България е преживяло или е станало свидетел на някаква форма на насилие до 18-годишна възраст. Това става ясно по данни на УНИЦЕФ-България за 2021 г. 

Според информацията на организацията емоционалното насилие е най-често срещаният вид – 45,9%, следвано от физическото – 31,2%, сексуалното насилие – 15,6%, и пренебрегването – 10,5%, а всяко трето дете у нас (34,8%) посочва, че се чувства в опасност у дома, в училище или в общността.

По време на обществената дискусия “Психичното здраве в училище - необходими мерки”, инициирана от омбудсмана Диана Ковачева, тя сподели, че: 

“В периода на пандемията от COVID-19 децата станаха по-затворени, по-самотни, по-напрегнати, по-тревожни, загубиха социални умения, загубиха училищни умения и агресията нарасна.”

Министърът на образованието и науката акад. Николай Денков допълни, че близо половината училища в страната не разполагат с психолози или педагогически съветници. 

За да бъдат идентифицирани корените на проблема с насилието и да се предприемат мерки за превенция, фондация GLAS, фондация Bilitis, организацията на евреите в България „Шалом“ и Асоциацията на европейските журналисти – България стартират кампанията "Наранените нараняват“. Инициативата има за цел да насърчи обществени дискусии, свързани с превенция, лечение и ограничаване на агресията и езика на омраза, както и на техните първопричини.

Източник: GLAS

Чрез тази кампания организаторите смятат, че истинската промяна започва от корените на проблема и посочването и осъзнаването на това, което всъщност поражда омразата и агресията като личните страхове, травми, комплекси, несигурности. Проявата на агресия – вербална или физическа, е сериозен симптом за психически и емоционални проблеми, като тяхното адресиране е и първата стъпка в посока решаване и преодоляване на проблема, смятат от организаторите на инициативата.

Източник: GLAS

Какво се крие зад думите на омраза, как да реагираме, когато сме свидетели на вербална агресия, и кога да потърсим помощ – всичко това може да намерите на сайта на инициативата helphate.bg.

Източник: Асоциация на европейските журналисти-България (АЕЖ)

Източник на корица: iStock

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Дара Сапунджиева

Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара